Europa i świat po 1989 roku

19.02.2019

Wiceszef MSZ: oczekujemy na przeprosiny władz Izraela

Oczekujemy na przeprosiny władz Izraela – oświadczył we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że „haniebna, skandaliczna i szkalująca Polskę wypowiedź” izraelskiego p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza „musi się doczekać reakcji ze strony władz Izraela”.

Katz odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca - +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".

Odpowiadając na pytanie o tę wypowiedź na wtorkowej konferencji prasowej Szynkowski vel Sęk oświadczył we wtorek na konferencji prasowej, że polski rząd oczekuje na przeprosiny władz Izraela.

"Bo ta haniebna, skandaliczna, szkalująca Polskę wypowiedź ministra Israela Katza jest wypowiedzią, która musi doczekać się reakcji ze stronu władz Izraela. Pozostawiamy władzom Izraela wybór, co do formy tej reakcji i tego, kto podejmie się tej reakcji" - zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, "powinna to być reakcja jednoznaczna i zdecydowana".

Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że "z jednej strony cały czas oczekujemy i wyrażamy nadzieję, że takie przeprosiny i takie odcięcie się od tych niesłychanie oburzających słów się pojawią". Natomiast - dodał - "niezależnie od tego mamy świadomość, że konieczne jest zintensyfikowanie na wielu frontach międzynarodowych naszych działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie prawdy historycznej".

"W szczególności prawy o wydarzeniach II wojny światowej, aby w przyszłości tego rodzaju deklaracje były niemożliwe albo miały miejsce jak najrzadziej" - dodał wiceminister.

Po wypowiedzi Israela Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych Israela Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Marzena Kozłowska

mm/ mzk/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL