01.05.2010 aktualizacja 13.07.2016

Wspomnienie o Annie Walentynowicz w magazynie "Corriere della Sera"

01.05.2010. Rzym (PAP) - "Polska opłakuje Annę Walentynowicz, bohaterkę z Gdańska"- pisze publicysta "Corriere della Sera" w sobotnim magazynie tego dziennika. Podkreśla, że bez Walentynowicz, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem, historia ostatnich dekad byłaby inna. Czołowy publicysta największej włoskiej gazety, Franco Venturini, przedstawia sylwetkę Anny Walentynowicz i jej rolę w robotniczym proteście w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

"To ona dorzuca do ognia tyle oliwy, ile może, rzuca wyzwanie komunistycznej władzy, staje się bohaterką robotników" - przypomina autor felietonu na łamach magazynu "Io donna". "Kiedy (Lech) Wałęsa ulega logice kompromisów, zaczynają się relacje, które z podporządkowania przechodzą w rywalizację, a tych dwoje kłóci się nawet przed polskim papieżem" - pisze włoski publicysta.

"Wałęsa dostaje Nobla, zostaje prezydentem, staje się dla wszystkich sztandarem ruchu, który pierwszy zapowiedział upadek Muru. Anna schodzi w cień. Musi czekać na to, aż od Lecha Kaczyńskiego otrzyma najwyższe polskie odznaczenie" - relacjonuje autor. I podsumowuje: "Zmarła tak jak żyła: z tym poczuciem tragizmu, jakie Polacy noszą w duszy". (PAP)

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ hes/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL