Kampania 1939

25.08.2019

Wydminy upamiętnią westerplatczyka ppor. Władysława Hryhorowicza

Mieszkańcy Wydmin (woj. warmińsko-mazurskie) upamiętnią ppor. Władysława Hryhorowicza – jednego z żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. W niedzielę zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na ścianie domu, w którym mieszkał.

"Ppor. Hryhorowicz pochodził z Kresów Wschodnich, ale po 1945 r. osiedlił się w Wydminach. Uznaliśmy, że 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją, żeby wreszcie upamiętnić u nas tę postać i bohaterskich obrońców Westerplatte, które jest ważnym symbolem dla Polaków" - powiedział PAP Janusz Niewiarowski ze Stowarzyszenia "Dla Niepodległej", które jest pomysłodawcą i organizatorem upamiętnienia.

Władysław Hryhorowicz (1917-1995) pochodził ze wsi Pożyzna na Nowogródczyźnie. Służbę wojskową - w stopniu strzelca - pełnił w 85. Pułku Piechoty w Nowej Wilejce, skąd 13 sierpnia 1939 r. przybył na Westerplatte. W czasie obrony jako celowniczy obsługiwał karabin maszynowy w pobliżu toru kolejowego.

Mosiężna tablica pamiątkowa została wmurowana w ścianę domu przy głównej ulicy Wydmin, w którym po wojnie mieszkał Hryhorowicz. Niedzielne uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy poprzedzi Msza św. w kościele p.w. Chrystusa Zbawiciela. Później zaplanowano piknik wojskowy z udziałem żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu.

CZYTAJ TAKŻE

Władysław Hryhorowicz (1917-1995) pochodził ze wsi Pożyzna na Nowogródczyźnie. Służbę wojskową - w stopniu strzelca - pełnił w 85. Pułku Piechoty w Nowej Wilejce, skąd 13 sierpnia 1939 r. przybył na Westerplatte. W czasie obrony jako celowniczy obsługiwał karabin maszynowy w pobliżu toru kolejowego. Podczas walk został kontuzjowany. W niewoli jenieckiej przebywał w Prusach Wschodnich, pracując przymusowo w niemieckich gospodarstwach.

W lutym 1945 r., po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, dotarł do Białegostoku, gdzie dowiedział się, że jego rodzinna wieś znalazła się po drugiej stronie sowieckiej granicy. Zgłosił się do punktu repatriacyjnego i wyjechał z pierwszym transportem na Ziemie Odzyskane, do Wydmin.

W tej mazurskiej miejscowości mieszkał do końca życia, tutaj się ożenił. Początkowo zatrudnił się przy rozładunku pociągów towarowych, a od 1947 r. do przejścia na emeryturę w 1975 r. pracował w mleczarni. W 1990 r. został awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL