Katyń

10.08.2019 aktualizacja 11.08.2019

Z Warszawy wyruszył XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Uroczysty start XIX Motocyklowego Rajdu Katyńskiego pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik Uroczysty start XIX Motocyklowego Rajdu Katyńskiego pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Blisko 80 osób bierze udział w XIX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który w sobotę rano wyruszył z pl. Piłsudskiego w Warszawie. W tym roku jego uczestnicy pojadą dwoma trasami, które skrzyżują się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia.

W Katyniu odbędzie się m.in. polowa msza św. i oddanie hołdu pomordowanym Polakom na terenie Memoriału.

CZYTAJ TAKŻE

W tym roku Rajd Katyński będzie przebiegał dwom trasami. "Jedna z nich +Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia+ wiedzie aż do Archangielska, gdzie motocykliści będą porządkować cmentarze polskich zesłańców. Natomiast druga trasa +Semper Fidelis+ biegnie standardowo przez tereny obecnej Ukrainy, Rosji, Białorusi" - powiedział PAP wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga.

Uczestnicy Rajdu Katyńskiego odwiedzą miejsca zbrodni komunistycznych i niemieckich. "Ideą Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy ginęli na Wschodzie. Jak również chęć przybliżenia polskiej historii osobom, które zamieszkują m.in. Rosję, Białoruś i Ukrainę. Dodatkowo stawiamy sobie za cel pomoc Polakom na Wschodzie np. przez dowożenie im darów" - mówił Szeliga.

"Rajd jest dosyć specyficznym wydarzeniem. Każdego dnia jego uczestnicy pokonują założoną trasę, spotykają się z Polakami zamieszkującymi odwiedzane tereny, dokonują upamiętnień miejsc związanych z polską historią. Jest to wyprawa, która wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, motocykliści nocują też głównie w namiotach, co stanowi również pewne wyzwanie" - relacjonował wiceprezes Zarządu.

W tym roku w Rajdzie uczestniczy ok. 80 motocyklistów w różnym wieku. "Od osób młodych do bardzo dojrzałych. Ich motywacje są oczywiście bardzo różne. Głównie chcą poznać bliżej naszą historię oraz miejsca związane z polską martyrologią czy - jak jest w moim przypadku - dotknąć swoich korzeni, bo ich rodziny pochodzą z Kresów" - zaakcentował Michał Szeliga.

W tym roku w Rajdzie uczestniczy ok. 80 motocyklistów w różnym wieku. "Od osób młodych do bardzo dojrzałych. Ich motywacje są oczywiście bardzo różne. Głównie chcą poznać bliżej naszą historię oraz miejsca związane z polską martyrologią czy - jak jest w moim przypadku - dotknąć swoich korzeni, bo ich rodziny pochodzą z Kresów" - zaakcentował Szeliga.

CZYTAJ TAKŻE

"Podczas Rajdu spotykamy się z bardzo dobrymi reakcjami ze strony mieszkających tam Polaków. Co roku na nas czekają, wręcz uważają, że to +Polska do nich przyjeżdża+, kiedy kilkadziesiąt motocykli z biało-czerwonymi flagami przybywa do ich miejscowości. Zawsze jesteśmy bardzo dobrze przyjmowani, nigdy się nie spotkaliśmy z żadnym aktem wrogości" - podkreślił.

Obie trasy Rajdu skrzyżują się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia. "Katyń - jak sama nazwa Rajdu wskazuje - jest takim punktem kulminacyjnym. W ramach uroczystości jest odprawiana polowa msza św. i zostaje oddany hołd pomordowanym Polakom na terenie Memoriału" - dodał Szeliga. Jedna z tras Rajdu ma wrócić do Polski pod koniec sierpnia, druga - na początku września.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r. Jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).(PAP)

autorzy: Grzegorz Janikowski, Anna Kondek-Dyoniziak

gj/ akn/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL