Zburzenie Kalisza

26.10.2018
Kalisz ul. Wrocławska 1914 r. Źródło: BN Polona Kalisz ul. Wrocławska 1914 r. Źródło: BN Polona

Między 4 a 22 sierpnia 1914 r. wojska niemieckie dokonały serii ostrzelań artyleryjskich Kalisza, w których wyniku zrównano z ziemią całe zabytkowe śródmieście z wyjątkiem zabudowań sakralnych. Łącznie legło w gruzach 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych i wiele zabudowań publicznych. Nie wiadomo dokładnie, jakie były straty w ludziach, ale 70-tysięczny przed wojną Kalisz pod koniec 1914 r. liczył zaledwie 5 tys. mieszkańców.

Zniszczenia nie były wynikiem działań wojennych, lecz celową dewastacją, podobną do tej, jaka spotkała Warszawę po klęsce Powstania. Przed wojną Kalisz leżał w granicach Królestwa Polskiego. Rosjanie wycofali się z niego już 2 sierpnia, podpalając składy wojskowe, ale miasto pozostawiając nietknięte i niebronione. Nie stanowiło żadnego zagrożenia dla armii niemieckiej, mimo to już 2 sierpnia zostało przez nią zajęte; Niemcy jako pretekst wykorzystali pojedynczy strzał – do dziś nie wiadomo, przez kogo oddany.

Kolejny incydent wydarzył się 7 sierpnia. Tym razem zamieszanie i pretekst wywołał wystraszony koń. Miasto było ostrzeliwane i podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana do 22 sierpnia.


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL