Europa i świat po 1989 roku

11.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł były kolarski mistrz świata Rudi Altig

W wieku 79 lat zmarł w sobotę kolarski mistrz świata z 1962 roku Niemiec Rudi Altig - podała agencja SID powołując się na informacje od rodziny. Był jednym z najpopularniejszych niemieckich zawodników, choć karierę zakończył już w 1971 roku.

W latach sześćdziesiątych był jednym z czołowych zawodowych kolarzy świata, a podczas mistrzostw globu w 1962 roku na Nuerburgringu pokonał dwóch sławnych Francuzów - Jacquesa Anquetila i Raymonda Poulidora.

Pochodzący z Mannheim kolarz, urodzony 18 marca 1937, zdobywał na początku kariery medale w mistrzostwach świata na torze. Na szosie mocno zbudowany Altig (185 cm, 82 kg) specjalizował się w sprintach i wyścigach klasycznych. Wygrał m.in. Dookoła Flandrii (1964) i Mediolan San Remo (1968). Pomimo warunków fizycznych utrudniających mu jazdę w górach triumfował w hiszpańskiej Vuelcie w 1962 roku. W Tour de France wygrał osiem etapów, przez osiemnaście dni jechał (w czterech wyścigach) w koszulce lidera Wielkiej Pętli. W końcówce kariery miał przykry incydent - pozytywny wynik kontroli antydopingowej, które jednak w tych latach były dość pobieżne i nie niosły za sobą tak poważnych jak obecnie konsekwencji.

Karierę zakończył w 1971 roku, ale nie rozstał się z kolarstwem. Przez wiele lat pełnił funkcje dyrektora sportowego różnych ekip, był także konsultantem wielu stacji telewizyjnych.

"Kolarstwo jest motywem przewodnim mojego życia, nie rozstanę się z nim, dopóki żyję" - powiedział w dniu swoich 75. urodzin.

Według sporządzonych przez niego zestawień startów i treningów podczas całej kariery przejechał na rowerze ponad milion kilometrów. (PAP)

sab/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL