Europa i świat po II wojnie światowej

23.03.2019

Zmarł dowódca izraelskiej akcji uprowadzenia A. Eichmanna z Argentyny

Rafi Eitan. Fot. PAP/EPA Rafi Eitan. Fot. PAP/EPA

Rafi Eitan, który w 1960 roku dowodził grupą agentów izraelskich tajnych służb w ich akcji uprowadzenia z Argentyny do Izraela jednego z głównych organizatorów niemieckiej zagłady Żydów Adolfa Eichmanna, zmarł w sobotę w wieku 92 lat.

O jego zgonie poinformował szpital w Tel Awiwie, gdzie Eitan ostatnio przebywał.

Izraelski trybunał skazał Eichmanna na karę śmierci, wyrok wykonano przez powieszenie w 1962 roku. Jego uprowadzenie spowodowało poważny konflikt dyplomatyczny między Argentyną a Izraelem.

Jak ujawnił Eitan w 2010 roku w wywiadzie dla brazylijskiej gazety "Folha de Sao Paulo", od roku 1962 izraelskie służby wiedziały, że w Brazylii ukrywa się niemiecki lekarz Josef Mengele, który przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne na więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Rząd Izraela wstrzymał jednak przygotowania do jego porwania, a w 1979 roku Mengele utonął podczas kąpieli w morzu. (PAP)

dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL