Europa i świat po II wojnie światowej

16.08.2019

Zmarł słynny włoski kolarz Felice Gimondi

W wieku 76 lat zmarł na Sycylii słynny włoski kolarz Felice Gimondi, zwycięzca Tour de France w 1965 roku, Giro d'Italia w latach 1967, 1969 i 1976 oraz Vuelta a Espana w 1968. Media w Italii poinformowały, że powodem śmierci był atak serca.

Gimondi zdobył także złoty medal mistrzostw świata w 1973 roku w Barcelonie. Dwa lata wcześniej wywalczył srebro, a w 1970 - brąz.

Jest jednym z siedmiu kolarzy w historii, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej trzech wielkich tourów. Jego odwiecznym rywalem był Belg Eddy Merckx, pięciokrotny triumfator Tour de France i Giro oraz zwycięzca jednej edycji Vuelty.

Gimondi wygrał także prestiżowe wyścigi Paryż-Nicea, Tour de Romandie, Mediolan-San Remo, Paryż-Roubaix i wiele innych.

Karierę zakończył w 1978 roku. Później otworzył firmę ubezpieczeniową, ale nie porzucił środowiska kolarskiego.(PAP)

mm/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL