Sport w PRL

17.11.2016 aktualizacja 18.11.2016

Zmarł Zenon Czechowski, kapitan drużyny Łasaka w Wyścigu Pokoju

IX etap XXIII Wyścigu Pokoju zakończył się potrójnym zwycięstwem Polaków - od lewej: Ryszard Szurkowski, Zenon Czechowski i Zygmunt Hanusik. Poznań, 20.05.1970. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki IX etap XXIII Wyścigu Pokoju zakończył się potrójnym zwycięstwem Polaków - od lewej: Ryszard Szurkowski, Zenon Czechowski i Zygmunt Hanusik. Poznań, 20.05.1970. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

W czwartek w Poznaniu zmarł Zenon Czechowski, słynny kolarz, olimpijczyk z Meksyku, kapitan reprezentacji Polski w Wyścigu Pokoju w czasach trenera Henryka Łasaka. Za dwa dni skończyłby 70 lat.

Urodził się 19 listopada 1946 roku w Poznaniu. Przez całą karierę był związany z tamtejszym klubem Lech, z krótką przerwą na służbę wojskową, gdy reprezentował Legię Warszawa.

Na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku startował w wyścigu drużynowym, zajmując razem z Andrzejem Bławdzinem, Janem Magierą i Marianem Kegelem szóste miejsce. W Wyścigu Pokoju uczestniczył pięciokrotnie (1967-71), wygrywając sześć etapów. W swoim ostatnim starcie uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej - za liderem reprezentacji Ryszardem Szurkowskim. Biało-czerwoni triumfowali wtedy trzykrotnie w klasyfikacji drużynowej (1967, 1968, 1970).

"To był nasz kapitan. Zawsze pomocny, zawsze uśmiechnięty, życzliwy dla nas młodych, którzy dopiero wchodzili do kadry prowadzonej przez Henryka Łasaka. Zakończył karierę w 1972 roku, gdy okazało się, że nie pojedzie na igrzyska olimpijskie do Monachium. Myślę, że tą decyzją działacze go skrzywdzili" - powiedział PAP Tadeusz Mytnik.

Od ponad dziesięciu lat Czechowski zmagał się z chorobą nowotworową. (PAP)

af/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL