Polskie Państwo Podziemne

07.11.2019

Zmarła łączniczka AK kpt. Krystyna Koczy

Kurier Armii Krajowej kpt. Krystyna Koczy (centrum-P), prezydent RP Andrzej Duda (centrum-L) podczas uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Katowice, 16.08.2019. Fot. PAP/H. Bardo Kurier Armii Krajowej kpt. Krystyna Koczy (centrum-P), prezydent RP Andrzej Duda (centrum-L) podczas uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Katowice, 16.08.2019. Fot. PAP/H. Bardo

Zmarła kapitan Krystyna Koczy – łączniczka i kurierka Armii Krajowej, wieloletnia działaczka społeczna i organizacji kombatanckich. W grudniu skończyłaby 91 lat. Informację o śmierci przekazał w czwartek na profilu społecznościowym prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Dziś pożegnaliśmy Panią Krystynę Koczy, wielką patriotkę znaną z działalności społecznej i kombatanckiej w Katowicach. Jej zaangażowanie zostało wielokrotnie docenione i uhonorowane oznaczeniami i medalami” - napisał prezydent, składając najbliższym zmarłej wyrazy współczucia.

CZYTAJ TAKŻE

W sierpniu br. podczas uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Katowicach z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka Krystyna Koczy odebrała awans na stopień kapitana.

Krystyna Koczy (ur. 3.12. 1928 r.) była kurierką i łączniczką Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Jako kurier AK została przydzielona do tzw. „Ochronki”, czyli grupy zajmującej się pomocą więźniom politycznym z Katowic, Gliwic, Bytomia i Raciborza. Działała w niej do stycznia 1945 r.

Po wojnie zaangażowała się w działalność społeczną w Katowicach. Przez lata pełniła funkcję prezesa Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Katowicach-Ligocie. Była wielokrotnie odznaczana.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL