II wojna światowa

08.03.2012 aktualizacja 14.07.2016

Znani elblążanie patronami miejskich tramwajów

Mieszkańcy Elbląga wybrali w plebiscycie sześć najwybitniejszych postaci związanych z historią miasta, które będą patronować liniom tramwajowych. Biogramy i zdjęcia, które zawisną w pojazdach komunikacji miejskiej, mają budować lokalną tożsamość elblążan.

Jak poinformował organizator plebiscytu - Urząd Miasta w Elblągu - w głosowaniu na patronów tramwajów wzięło udział blisko 5 tys. mieszkańców. Z dwunastki kandydatów wybrano sześć historycznych postaci, których nazwiskami zostaną oznakowane pojazdy komunikacji miejskiej.

Tablice z nazwiskami, biogramami i zdjęciami patronów zawisną na początku kwietnia w tramwajach na sześciu liniach w mieście. Każdy z pojazdów będzie miał innego historycznego patrona.

Jak powiedział PAP Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, ideą plebiscytu było wypromowanie barwnej historii tego miasta i budowanie tożsamości lokalnej dzisiejszych elblążan. "Wybraliśmy tramwaje, bo większość pasażerów to młodzież, do której przede wszystkim kierujemy naszą akcję" - ocenił Mierzejewski.

Tablice z nazwiskami, biogramami i zdjęciami patronów zawisną na początku kwietnia w tramwajach na sześciu liniach w mieście. Każdy z pojazdów będzie miał innego historycznego patrona.

Wśród postaci wyróżnionych w plebiscycie znaleźli się: słynny zielarz i jasnowidz - franciszkanin o. Czesław Klimuszko; honorowy obywatel miasta Stanisław Wójcicki, który ratował w 1945 r. przed grabieżą miejscową stocznię i zakłady przemysłowe; twórca przedwojennego przemysłu - Ferdynand Schichau; zasłużony dla ratowania elbląskich zabytków - Włodzimierz Sierzputowski; nestor środowiska muzycznego - Józef Karpiński oraz Aleksandra Gabrysiak, lekarka, założycielka hospicjum i ośrodka dla uzależnionych, opiekunka osób z marginesu społecznego, która została zamordowana przez jednego z dawnych podopiecznych.(PAP)

mbo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL