Europa i świat po 1989 roku

22.02.2018

Zniszczono tablicę w miejscu, gdzie ma powstać pomnik Jana III Sobieskiego

W Jaworowie w obwodzie lwowskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu z inicjatywy polskiej społeczności miasta ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Informacje te przekazała PAP Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o nim poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

„Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem +Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów+” – relacjonowała Michniewicz.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 roku. Michniewicz podkreśliła, że choć była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa, to uzyskała ona poparcie ukraińskich władz lokalnych. „U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym” – podkreśliła w rozmowie z PAP.

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644–1664.

Ostatnio relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się ze względu na spory na tle historycznym. Ukraina ma pretensje do niedawnej nowelizacji ustawy o IPN, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Między Kijowem i Warszawą trwa także spór związany z wstrzymaniem przez stronę ukraińską poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i po wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL