II wojna światowa

28.08.2019

1 września w parafiach Kościoła prawosławnego upamiętnienie rocznicy wybuchu wojny

1 września we wszystkich parafiach Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wspominana będzie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ta największa tragedia XX w. pochłonęła około 6 milionów obywateli Polski. Wśród nich wielu było wiernymi Kościoła prawosławnego.

Ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego poinformował PAP w środę, że w warszawskiej katedrze metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny rocznicowej liturgii o godz. 10 przewodniczyć będą: arcybiskup bielski Grzegorz, biskup hajnowski Paweł oraz biskup Siemiatycki Warsonofiusz.

Podczas liturgii wzniesiona zostanie żałobna modlitwa za rodzinę Fedorońków, Martyszów, bezimiennych bohaterów walk o Monte Casino, Bolonię, Tobruk, warszawskich powstańców, ofiar Katynia, Pawiaka oraz bohaterów Rzeczypospolitej różnych wyznań i narodowości.

Po liturgii celebrowane będzie nabożeństwo za zmarłych (panichida), po którym wierni wraz z hierarchami i duchowieństwem procesyjnie przejdą pod pomnik ku czci naczelnego prawosławnego kapelana Wojska Polskiego (w roku 1939 r.) ks. protoprezbitera Szymona Fedorońko – ofiary Katynia i jego synów Wiaczesława, Aleksandra i Oresta, którzy życie swe oddali w Katyniu, na barykadach Powstania Warszawskiego i froncie zachodnim. Przed pomnikiem wzniesiona zostanie kolejna modlitwa za ofiary wojny.

Następnie procesja uda się ulicami Jagiellońską, Cyryla i Metodego pod pomnik wychowawców i wychowanków Prawosławnego Internatu Studentów Sekcji Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego zamordowanych przez nazistów 1 września 1944 roku. Po modlitwie za zmarłych procesja powróci do katedry.

Jego Eminencja metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa będzie w tym czasie uczestniczył w państwowych uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL