Polska po 1989 roku

13.08.2019

100-lecie polskiej flagi państwowej – moneta kolekcjonerska NBP

Źródło: www.nbp.pl Źródło: www.nbp.pl

14 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej – poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV – dodano.

We wtorkowym komunikacie NBP poinformował, że srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 13 tys. sztuk. Cena monety będzie wynosić 150 zł brutto.

Na monecie wykorzystano wyjątkową technikę menniczą dwustronnego kolorowego druku UV. Umożliwiło to zaprezentowanie polskich barw narodowych na obu stronach monety kolekcjonerskiej. Umieszczono na niej stylizowany wizerunek polskiej flagi, przechodzący z awersu na rewers. Na rewersie widać też sylwetki ludzi, symbolizujące polskie społeczeństwo.

CZYTAJ TAKŻE

"Biało-czerwona ma dopiero sto lat, choć jest najprostszym znakiem symbolizującym Orła Białego, będącego herbem Polski od ośmiu wieków. Górny, biały pas symbolizuje na fladze orła, a dolny - czerwony - barwę tarczy herbowej" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

NBP przypomniał, że flaga w postaci, której dziś używamy, została wprowadzona dopiero po odzyskaniu niepodległości. W średniowieczu - jak zaznaczono - pod inną chorągwią wychodziło w pole rycerstwo królewskie, a pod innymi rycerstwo poszczególnych ziem czy najznamienitszych rodów.

"Zestawienie bieli i czerwieni jako barw narodowych po raz pierwszy wykorzystano na szerszą skalę w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego ustanowił biało-czerwoną kokardę narodową. Używany współcześnie wzór flagi wprowadził dopiero Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej 1 sierpnia 1919 r." - wskazał bank centralny.

Przywołał też zapis, jaki znalazł się w pierwszej ustawie o godłach i barwach RP: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony”.

Biało-czerwona, jako symbol najprostszy i najbardziej czytelny, towarzyszy Polakom w chwilach dla Narodu i Państwa najważniejszych – napisał Robert Szydlik w folderze emisyjnym.

Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

CZYTAJ TAKŻE

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 29 sierpnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę: Polskie Termopile – Wizna.

Bank podkreśla, że emisja wartości kolekcjonerskich jest okazją do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, a także do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. (PAP)

pad/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL