Budowa niepodległego państwa

02.05.2018

Abp S. Gądecki: nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła

 Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski przed otwarciem wystawy "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918", w Arsenale klasztoru na Jasnej Górze. Fot. PAP/W. Deska Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski przed otwarciem wystawy "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918", w Arsenale klasztoru na Jasnej Górze. Fot. PAP/W. Deska

Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła, który był jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości – mówił w środę na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki.

Kościelne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów obrad Rady Stałej KEP, której członkowie tradycyjnie spotkali się w częstochowskim sanktuarium w przeddzień obchodzonego 3 maja święta Matki Bożej Królowej Polski. W tym dniu abp Gądecki będzie przewodniczył uroczystej mszy św. na jasnogórskim Szczycie, podczas której wygłosi też homilię.

Przewodniczący KEP powiedział w środę, że Kościół – podobnie jak instytucje państwowe – przygotowuje wydarzenia związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości. Największe z nich odbędą się – po niedawnych uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie – na Jasnej Górze, a także w Krakowie i Warszawie. Plan tych uroczystości to jeden z tematów środowych obrad Rady Stałej KEP.

Abp Gądecki podkreślił wkład Kościoła w dzieło odzyskania niepodległości. "Gdy państwo, struktury państwa polskiego nie istniały, Kościół w dalszym ciągu istniał i rozciągał swoje wpływy ponad granicami wszystkich trzech zaborów" – mówił metropolita poznański, wskazując na kluczową rolę Kościoła w dążeniu do niepodległej Polski.

"Ta rola Kościoła, która uczyła drogi do świętości, była najważniejszą, która pracowała dla wolności wewnętrznej Polaków. To, co Kościół zrobił w sensie rozwoju nauki, kultury (…), dążenia i pragnienia rozwijania przedsiębiorczości w czasach zaborów, to wszystko nie równa się pracy na rzecz uświęcania Polaków – dzięki niej można było po odzyskaniu niepodległości wydobyć takich ludzi, którzy nie oglądając się na interes własny, byli gotowi budować rzetelnie ojczyznę" – powiedział arcybiskup.

Kościelne obchody 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęły się 28-29 kwietnia w Gnieźnie uroczystościami ku czci św. Wojciecha. Kolejnym punktem będzie czwartkowy odpust Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. W środę poprzedziło go otwarcie przez abp. Gądeckiego wystawy w jasnogórskim Arsenale pt. "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918".

Kolejnymi wydarzeniami jubileuszowymi będą uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i procesja z Wawelu na Skałkę (13 maja), XI Święto Dziękczynienia w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie (3 czerwca) oraz Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości (ogólnopolskie w Warszawie i lokalne w diecezjach) – 11 listopada.

Podczas środowego posiedzenia Rady Stałej KEP na Jasnej Górze biskupi rozmawiają także m.in. o stanie organizacji kościelnych struktur ochrony danych osobowych w kontekście promulgowanego 30 kwietnia Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Abp Gądecki wskazał na potrzebę przygotowania księży do praktycznego stosowania przepisów w tym zakresie.

"Pozostaje przed nami jakiś długi cykl przygotowania duchowieństwa do poważnego podejścia do tych regulacji prawnych, dlatego że bardzo drobne zaniedbanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji" – ocenił przewodniczący KEP, zaznaczając, że Kościół zawsze poważnie traktował sprawy związane z ochroną danych osobowych.

"W jakimś znaczeniu ta ochrona zawsze była; może nie w takim sensie w jakim teraz zostało to przedstawione w nowych regulacjach prawnych, ale zasadniczo, gdyby Kościół nie chronił tych danych, to nie mielibyśmy dzisiaj ksiąg metrykalnych z XVI-XVII wieku aż do naszych czasów" – wyjaśnił hierarcha.

Dotąd zasady dotyczące ochrony danych osobowych w Kościele katolickim zawarte były w wielu dokumentach Kościoła powszechnego i partykularnego. Od 30 kwietnia kwestię tę reguluje jednolity dokument – Dekret ogólny KEP w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Ma on na celu uaktualnienie, ujednolicenie, uszczegółowienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do rozporządzenia Unii Europejskiej, które będzie stosowane od dnia 25 maja br.

Rada Stała KEP spotyka się przed każdym zebraniem plenarnym KEP. Obecnie tworzą ją: arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Sławoj Leszek Głódź, Stanisław Budzik, Józef Kupny, Grzegorz Ryś, Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.

W programie środowych obrad Rady jest także relacja z kwietniowych obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Ich tematem były m.in. polityka prorodzinna, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, reforma edukacji, ochrona danych osobowych oraz ochrona seniorów przed oszustami.

Podczas spotkania na Jasnej Górze Rada Stała wybierze zagadnienia, które będą dyskutowane na 379. Zebraniu Plenarnym KEP 7-9 czerwca w Siedlcach i Janowie Podlaskim. Biskupi wezmą tam udział w uroczystościach związanych z 200-leciem utworzenia diecezji siedleckiej i 100-leciem jej odrodzenia.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL