Religia

15.08.2019

Abp M. Jędraszewski: chodzi o to, abyśmy usłyszeli wołanie do Tego, który czeka na nas

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (P) poświęcił w bazylice Mariackiej dzwon Józefa z Nazaretu. Fot. PAP/J. Bednarczyk Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (P) poświęcił w bazylice Mariackiej dzwon Józefa z Nazaretu. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Chodzi o to, abyśmy w dźwiękach dzwonów usłyszeli wołanie do Tego, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki – mówił podczas czwartkowej homilii abp Marek Jędraszewski, który poświęcił dzwon św. Józefa z Nazaretu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił w czwartek w bazylice Mariackiej w Krakowie dzwon św. Józefa z Nazaretu. Kościół Mariacki wzbogacił się o ten nowy, cenny obiekt z okazji swojego 700-lecia.

Jak podkreślił Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzwon ten "samą swą obecnością i swoim dźwiękiem będzie towarzyszył i współbrzmiał z dzwonami poświęconymi Matce Najświętszej". "To będzie szczególny dialog z Bogiem, będący echem tego dialogu zbawczego, który zaistniał przed dekady między najświętszą Maryją Dziewicą a jej oblubieńcem, świętym Józefem. Bo ten dzwon mówi o Józefie – mężu sprawiedliwym, mężu, którego serce było otwarte na głos Najwyższego i który żył tylko tym, aby to, czego oczekuje od niego Pan, wypełnić wiernie, aż do końca" – mówił metropolita.

Wskazywał również, że dzwony te są także "wołaniem ludzi, wołaniem do Boga, aby przyszedł do nas z łaską pokoju". "Są to wołania kierowane do Maryi, aby broniła nas od nieprzyjaciela i aby przyszła do nas w godzinę naszej śmierci. Jest to także wyznanie naszej wiary – na wzór bowiem wyznania świętego Tomasza apostoła, dzwon o imieniu Józef mówi: +Bóg mój+" – powiedział abp Jędraszewski. Jak wyjaśnił, "chodzi o to, abyśmy w dźwiękach tych dzwonów usłyszeli ich i nasze wołanie do Tego, który jest miłosierny, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki".

Waga nowego dzwonu – 700 kg – nawiązuje do jubileuszu krakowskiej bazyliki. Rozmiar średnicy kielicha nowego instrumentu wynosi 103 cm. Dźwięk będzie w tonacji odpowiadał idealnie brzmieniom starych dzwonów: Mieszczańskiemu i Misjonałowi. W kolejnych miesiącach znajdzie on swoje miejsce w nawie północnej przy obrazie św. Józefa. Ostatecznie, prawdopodobnie w listopadzie, zawiśnie na ósmej kondygnacji wieży dzwonnicy. Aby usłyszeć pierwszy dźwięk św. Józefa, trzeba będzie poczekać do 1 stycznia 2020 r. – to właśnie czas okrągłej rocznicy powstania gotyckiego kościoła. Św. Józef ma bić codziennie po południowym hejnale i wzywać do zamyślenia krakowian i przechodniów.

Wystrój dzwonu nawiązuje ściśle projektem do gotyku, zawiera tradycyjne herby Krakowa, obecnego metropolity krakowskiego abp. Jędraszewskiego oraz bpa Iwo Odrowąża – historycznego fundatora parafii z ok. 1222 r. Odlany z brązu instrument powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, przy udziale śląskiej firmy Rduch Bells & Clocks. Fundatorem dzwonu jest proboszcz parafii mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.(PAP)

nak/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL