Stan wojenny

16.12.2019 aktualizacja 17.12.2019

Abp Skworc w rocznicę pacyfikacji Wujka zaapelował o solidarną obronę życia

O solidarną obronę życia zaapelował abp Wiktor Skworc podczas poniedziałkowych uroczystości 38. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. Jak mówił, obrony wymaga życie nienarodzonych, małżeństwo, narody nękane wojnami, a także uczestnicy ruchu drogowego i środowisko.

Coroczne upamiętnienie dziewięciu górników, którzy zginęli od milicyjnych kul podczas pacyfikacji strajkującego zakładu rozpoczęła tradycyjnie msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego nieopodal kopalni. W uroczystościach - obok bliskich poległych, ich kolegów oraz związkowców – bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący mszy metropolita katowicki abp Skworc mówił w homilii, że po 38 latach od wprowadzenia stanu wojennego nadal nie ustaje modlitwa i podziękowania tym, którzy stanęli do solidarnej pomocy rodzinom poległych górników, internowanym i więzionym działaczom Solidarności w ramach działania Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym w Katowicach.

„W czasie tamtej grudniowej nocy i wojennej okupacji narodu, gdy Polakom zamurowano usta, a serca wielu ścisnął chłód internowania, zawsze mogliśmy modlić się i pomagać. I modliliśmy się za zabitych, rannych i uwięzionych. Trwaliśmy przy nich, jak Maryja przy swoim zdjętym z krzyża Synu” – powiedział metropolita.

„Trwaliśmy przy krzyżu kopalni Wujek, symbolu solidarności Boga z człowiekiem. Każda świątynia stała się wtedy domem modlitwy, oazą pokoju i wolności. A wspólnota Kościoła otoczyła internowanych i ich rodziny opieką przez prymasowski i biskupie komitety pomocy. Dziś dziękujemy za tych, którzy tu, w górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii byli +solidarni z Solidarnością+” – dodał abp Skworc.

Jak przypomniał, biskupi Komitet Pomocy w Katowicach objął represjonowanych i ich rodziny wszechstronną opieką – w sumie około 3 tys. internowanych i ich rodzin z całej górnośląskiej aglomeracji. Otrzymywali oni pomoc prawną, medyczną psychologiczną, duszpasterską finansową i żywnościową. Pod stałą opieką Komitetu były rodziny dziewięciu górników z kopalni, którzy ponieśli śmierć „w imię wolności oszukanego społeczeństwa i związku zawodowego”.

„Pod krzyżem Jezusa Chrystusa, pod krzyżem dziewięciu z Wujka, krzyżem: Józefa, Jana, Zbigniewa, Ryszarda, Joachima, Bogusława, Józefa, Zenona, Andrzeja, Kościół woła w imieniu tych, którzy są +zagrożeni, otoczeni pogardą, i których prawa ludzkie są gwałcone+, a którzy sami, z różnych przyczyn, wołać nie mogą. Woła z tą samą mocą od wieków i zarazem z nową siłą o solidarną obronę życia” – podkreślił hierarcha.

Jak przekonywał, takiej solidarnej obrony domaga się ponownie życie dzieci nienarodzonych. „Trudno w tym kontekście nie dzielić smutku nie tylko z przewodniczącym KEP, który w komunikacie z 13 listopada br. wyraził ubolewanie z powodu odmowy rozpatrzenia wniosku poselskiego, co do kwestii aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny” – mówił abp Skworc.

Takiej solidarnej obrony - mówił hierarcha - domaga się obecnie małżeństwo, rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, oraz rodzina. Zadeklarował, że Kościół wspiera „wszystkie prorodzinne plany, upatrując w małżeństwie i rodzinie ubezpieczenie przyszłości społeczeństwa, narodu i państwa”.

Hierarcha zaapelował też o obronę życia narodów nękanych wojnami i zagrożonych terroryzmem.

Wyraził przekonanie, że solidarnej obrony życia potrzebują także wszyscy poruszający się pod drogach naszego kraju. „Każdego roku w wypadkach drogowych ginie u nas około 3 tys. osób. To prawie tyle samo, ile zginęło w ataku terrorystycznym na Word Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku” – podkreślił i dodał, że solidarnej obrony domaga się dzisiaj także „życie stworzeń i natury”.

„Takich postaw tu i teraz, budowanych na solidarności rozumianej jako cnota społeczna, oczekuje się od chrześcijan i od ludzi dobrej woli, mieniących się spadkobiercami tego ruchu społecznego, który wzbudził Duch Święty, wezwany nad naszym narodem przez Jana Pawła II przed 40 laty, w pamiętnym czerwcu 1979 roku” – podkreślił metropolita.

Abp Skwor zaapelował, by mówić „nie”: aborcji, eutanazji, handlowi ludźmi, wojnie, przemocy, drogowemu piractwu. „Równocześnie musimy mówić tyle innych i głośno +tak+: tak życiu, tak nadziei, tak miłości, tak trosce, tak oddaniu własnego życia dla ratowania życia bliźniego. Przede wszystkim jednak musimy podjąć się tego zadania w czynach, a nie w słowach: wielkie +tak+ dla troski o rozwój i trwanie życia wszystkich, bez żadnego wyjątku” – wskazał.

Po mszy uczestnicy uroczystości 38. rocznicy pacyfikacji Wujka przejdą pod Krzyż-Pomnik przy kopalni, gdzie premier Morawiecki wygłosi przemówienie, odczytany też zostanie list prezydenta Andrzeja Dudy. Po wystąpieniach odbędzie się apel poległych. Po salwie honorowej nastąpi ceremonia składania wieńców i kwiatów.(PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Marek Błoński

kon/ mab/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL