Religia

29.06.2019

Abp W. Skworc: w czasie wakacji duszpasterstwo normalnie trwa

Dla nas wakacje, to nie tylko wypoczynek, ale także praca formacyjna, bo duszpasterstwo w czasie wakacji normalnie trwa – mówi PAP przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Zwrócił jednocześnie uwagę na aktywność Ruchu "Światło Życie", który ma swój początek w diecezji katowickiej, zapoczątkowany przez sługę Bożego Franciszka Blachnickiego - popularny Ruch "Oazowy", znany w całej Polsce. "W ramach trwających wakacji, urlopów, to ok. 4 tys. rodzin, młodych ludzi będzie uczestniczyło w tej formacji wakacyjnej Ruchu +Światło Życie+. Jest to więc czas duszpasterstwa, czas formacji, czas rekolekcji, tego spotkania z Panem Bogiem, który mówi do nas w pięknie przyrody, w pięknie stworzenia” - podkreślił abp Skworc.

Hierarcha zwrócił się też z apelem o mądre zachowanie na drogach, o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. "Informacje mówiące o kolejnych wypadkach, o kolejnych śmierciach na drogach, to jest bardzo bolesne. Zadbajmy o to, aby wszyscy szczęśliwie dojechali do celu podróży i szczęśliwie wrócili do swoich domów z wypoczynku wakacyjnego" - zaapelował w rozmowie z PAP abp Skworc.

Ponadto - jak zaznaczył hierarcha - jest wiele wypadków związanych z utonięciem. "Ludzie przez swoją lekkomyślność, przez swoją brawurę giną w wodzie. Stąd też warto o tym wszystkim pamiętać, a zwłaszcza o zachowaniu przepisów na drodze i zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą. Należy zachować przede wszystkim autokontrolę nad samym sobą, żeby nie przekraczać pewnych granic, które mogą stać się źródłem jakiegoś nieszczęścia wobec nas samych czy naszych bliźnich" - przestrzega abp Skworc.

W szerokim kontekście wakacji, metropolita katowicki zwraca uwagę na bardzo aktualny problem środowiska naturalnego, w którym żyjemy, i w którym odpoczywamy. "Próbujmy szanować to środowisko. Starajmy się o to, żeby szanować to środowisko naturalne, bo w moim głębokim przekonaniu, ten kto wierzy w Boga Stworzyciela nieba i ziemi, ten także szanuje Jego stworzenie" - podkreślił abp Skworc.

"Bądźmy tymi, którzy szanują stworzenie. Nie pomnażajmy tego zjawiska, które by można określić zaśmiecaniem świata, bo wszyscy w jakiś sposób w tym partycypujemy. A to bardzo ważna sprawa, żebyśmy umieli też po sobie posprzątać, żebyśmy te miejsca, w których będziemy, pozostawili takie, jakie spodziewaliśmy je zastać. To jest taka prosta reguła, ale przede wszystkim, żebyśmy po prostu szanowali dzieło stworzenia, żebyśmy umieli ten swój szacunek wyrazić konkretnym postępowaniem" - zaapelował w rozmowie z PAP abp Skworc.

Hierarcha wyraził podziękowanie dla Caritas Polska za organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. "Nie tylko Caritas, ale wiele parafii w swoich działaniach charytatywnych organizuje taki wypoczynek, żeby dzieci, które nie mają takich możliwości mogły też wypocząć, bo spotkanie młodego człowieka z naturą i z kulturą jest niezwykle ważne" - zaznaczył abp Skworc.

Na zakończenie rozmowy, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP życzy wszystkim, którzy przeżywają swoje urlopy, wakacje dobrego czasu, żeby wypoczęli, żeby w tym czasie przestrzegali pewnych reguł, które są koniecznie potrzebne, żeby czas wakacji przeżyli dobrze, to "należy przestrzegać Boże przykazania, ale też, żeby pamiętali o tym przykazaniu, które mówi: +Abyś dzień święty święcił+". (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL