Epoka nowożytna

18.07.2018

Archeolodzy na tropie nieznanego kościoła w Czechowicach

Relikty kościoła pw. św. Jerzego. Źródło: Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic Relikty kościoła pw. św. Jerzego. Źródło: Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Czechowicach – obecnie dzielnicy Gliwic – natrafili na pozostałości murowanego kościoła, o którym milczą historyczne źródła.

Głównym celem rozpoczętych jeszcze ubiegłego lata prac jest znalezienie reliktów kościoła pw. św. Jerzego, a także zbadanie, jak dokładnie wyglądała ta świątynia i kiedy funkcjonowała. Zachował się zapis z końca XVII w. o drewnianym kościele z dzwonnicą i zakrystią z adnotacją, że generalnie był w złym stanie.

„Podczas prowadzonych obecnie badań natrafiliśmy na dalsze fundamenty i zalążki ścian murowanej budowli, na której fragmenty natknęliśmy się już w tamtym roku. Wszystko wskazuje na to, że to kościół barokowy, jednonawowy, wnękowy, jednak żadne historyczne źródła nie podają, że w tym miejscu był kiedykolwiek murowany kościół” – powiedział w środę PAP kierujący pracami Radosław Zdaniewicz, który jest prezesem górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

„Przypuszczamy, że drewniany kościół obecny w kościelnych spisach wizytacyjnych z końca XVII w. uległ zniszczeniu – może spłonął – i podejrzewamy, że w tym miejscu rozpoczęto budowę kościoła murowanego, który mógł powstać być może jeszcze w 1 połowie XVIII w., ale datowanie jest tu bardzo trudne. Czy został ukończony, czy z niego korzystano – tego nie wiemy” – dodał Zdaniewicz.

Już wcześniej we wnętrzu kościoła znaleziono kryptę i groby z XVII w. Można to było ustalić dzięki znalezionemu tam medalikowi, wybitemu w I połowie XVII w. Murowany kościół wybudowano na pozostałościach poprzedniej świątyni. „To wszystko potwierdza wielowiekową ciągłość parafii w tym miejscu” – zaznaczył archeolog.

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Jej historia sięga średniowiecza, choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV w. – znalazła się w spisie wsi, które musiały płacić dziesięcinę na rzecz Kościoła.

Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic we współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich. „To cenna inicjatywa miejscowych społeczników, zaangażowanych w poszukiwanie wiedzy o swojej małej ojczyźnie” – podkreślił Radosław Zdaniewicz. (PAP)

autorka: Anna Gumułka 

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL