PRL

16.07.2019

Będzie można zobaczyć sutannę, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko

Warszawa 29.05.1983. Ks. Jerzy Popiełuszko podczas Mszy za Ojczyznę. Fot. PAP/G. Rogiński Warszawa 29.05.1983. Ks. Jerzy Popiełuszko podczas Mszy za Ojczyznę. Fot. PAP/G. Rogiński

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty związane z duchownym poddane zostały konserwacji; będzie je można zobaczyć z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki – poinformował we wtorek PAP Paweł Kęska z Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki.

Przedmioty związane z ks. Popiełuszką zostały poddane konserwacji dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej. Znajdują się obecnie w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie.

"Na 35. rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym"- napisał w komunikacie przekazanym PAP Kęska. Specjalistyczne gabloty będą odporne na wszelkie uszkodzenia i zagwarantują odpowiednie warunki przechowywanym w nich przedmiotom.

Jak poinformował Kęska, przedmioty związane z ks. Jerzym Popiełuszką "noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 r., kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności". Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego przedmioty te zostały przekazane Archidiecezji Warszawskiej.

CZYTAJ TAKŻE

"Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu" - wyjaśnił cytowany w komunikacie specjalista ds. projektów rozwoju z Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki. Prace konserwacyjne przeprowadziła konserwator, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Są to relikwie, a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem" – mówi proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Kostki ksiądz Marcin Brzeziński.

Koszt wykonania specjalnych gablot wynosi 60 tys. zł. "Z założenia nie chcemy, aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne, projekt zostanie ukończony" – wyjaśnił Paweł Kęska, apelując o rozpoczęcie zbiórki środków na gabloty.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.popieluszko.net.pl. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski, Stanisław Karnacewicz

gj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL