Polska po 1989 roku

15.06.2019

Bp T. Pieronek uhonorowany pośmiertnie medalem za zasługi dla woj. małopolskiego

Bp Tadeusz Pieronek został odznaczony pośmiertnie złotym medalem honorowym za zasługi dla województwa małopolskiego. Wyróżnienie, decyzją sejmiku, otrzymał także trener Apoloniusz Tajner. Uroczystość wręczenia odznak odbyła się w sobotę w Lusławicach (Małopolskie).

Medal dla Tadeusza Pieronka odebrał jego brat - Mieczysław Pieronek.

Bp Pieronek – jak czytamy w uzasadnieniu – został odznaczony za inicjatywę powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, pełną poświęcenia pracę naukową i dydaktyczną, zaangażowanie w kontynuację dzieła Jana Pawła II, upowszechnianie chrześcijańskich podstaw Zjednoczonej Europy oraz otwartego dialogu wszystkich jej mieszkańców, a także łączenie tradycyjnych wartości chrześcijańskich z nowoczesną postawą patriotyczną.

Apoloniusz Tajner odebrał medal za - jak czytamy - nieoceniony wkład w historię i rozwój polskiego sportu, sukcesy własne oraz podopiecznych w kraju i na arenie międzynarodowej, integrowanie wokół idei sportu wielu pokoleń Małopolan, a w szczególności promocję skoków narciarskich, które stały się polskim sportem narodowym.

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ramach Święta Małopolski. Święto to zostało ustanowione w 2009 r. dla upamiętnienie 30. rocznicy przyjazdu papieża Polaka do ojczyzny.

Jak powiedział w sobotę marszałek Witold Kozłowski, Święto Małopolski skłania do powrotu wydarzeń z czerwca 1979 r. oraz do słów, jakie Jan Paweł II wypowiedział na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...), abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Podczas uroczystości w Lusławicach władze Małopolski wręczyły także zasłużonym dla regiony srebrne medale. Przyznano też Krzyże Małopolski (symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: „Na was zawsze można liczyć”).

Złote krzyże za zasługi dla Małopolski otrzymali: Teresa Brandys (za zasługi na rzecz upowszechniania tradycji dziennikarskich oraz działalność społeczną), Marian Łyko (za aktywną pracę na rzecz regionu i jego mieszkańców), Jan Polkowski (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu oraz krzewienia kultury polskiej), Ryszard Sikora (za zasługi na rzecz rozwoju turystyki i promowania regionu), ks. Zbigniew Szostak (za zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej) i prof. Katarzyna Turnau (za wkład w rozwój nauki oraz działalność badawczą). Wręczono także krzyże srebrne.

Galę w Lusławicach zakończył koncert Edyty Geppert.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL