Polska po 1989 roku

08.09.2019

Dworzec kolejowy w Puszczykowie odzyskał dawny blask

Zabytkowy budynek dawnego dworca kolejowego w Puszczykowie przeszedł ostatni etap renowacji zewnętrznej i ponownie zachwyca turystów i mieszkańców miejscowości. Kompleksowe prace, by przywrócić dawną świetność temu miejscu, trwają od 2013 roku.

Jak podkreśliła rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu Katarzyna Wozińska-Gracz, w minionych latach powiat wydał 7 mln zł na ratowanie zabytków. Tylko w tym roku przeznaczył 1,7 mln zł na dofinansowanie remontów i rewitalizacji dziewiętnastu z nich. Na tegorocznej liście jest m.in. budynek dawnego dworca w Puszczykowie, jeden z dwóch takich obiektów w Wielkopolsce.

Właścicielka budynku Katarzyna Bekasiak poinformowała, że remont dworca jest prowadzony sukcesywnie od siedmiu lat. "Dzięki temu w 2014 roku XIX-wieczny dworcowy zegar zaczął znów odmierzać czas, rok później wymienialiśmy 25 drewnianych okien, potem przyszedł czas na kominy oraz instalacje, aż w końcu przeprowadziliśmy kompleksową renowację budynku" – wyliczyła.

"Nawet perony, których remont wykonywały PKP, nawiązuje swoją kolorystyką do naszego budynku. A nie było łatwo przekonać władze spółki, by właśnie tak się stało" – dodała.

Starosta poznański Jan Grabkowski zaznaczył, że zabytki takie jak puszczykowski dworzec kolejowy, to cenna część nie tylko dziedzictwa lokalnego, ale i narodowego. "Zabytki są wartościowymi świadkami historii, zachwycają formą architektoniczną, często nadal pełnią funkcje użytkowe" – podkreslił.

"Zdajemy sobie sprawę, jak kosztowne są remonty, a bywa, że stanowią one o być albo nie być budynków. Chcemy, aby nasze gminy mogły pochwalić się zadbanymi zabytkowymi obiektami. Często bowiem ich właściciele czy opiekunowie nie mają własnych środków na konieczne prace" – dodał.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL