Religia

16.10.2019

Dzień Papieski i podsumowanie 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II

Jan Paweł II. Fot. PAP/W. Kryński Jan Paweł II. Fot. PAP/W. Kryński

Na Jasnej Górze trwają obchody Dnia Papieskiego, który jest zarazem podsumowaniem inicjatyw związanych z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża Polaka na Jasną Górę. Były to m.in. konkursy i spotkania. W środę w sanktuarium otwarto wystawę zdjęć wykonanych podczas tamtej wizyty.

Jan Paweł II, który w 1979 r. przyjechał z pierwszą pielgrzymką do kraju, przebywał w Częstochowie od 4 do 6 czerwca. Jak ocenił w środę przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, wizyta papieża miała przełomowe znaczenie nie tylko dla całego kraju, ale też dla częstochowskiego sanktuarium.

Przeor wspominał słowa papieża, który prosił o to, by być razem z nim i pamiętać o nim. "Drugie słowa, które noszę w sercu, to jest to, co powiedział na Jasnej Górze, że +tu, na tym świętym miejscu, zawsze byliśmy wolni+. Nam Polakom zawsze droga była i jest wolność, sama idea bycia wolnym człowiekiem i w kontekście życia społecznego i życia religijnego, właśnie wyrażanie naszej wolności poprzez przychodzenie na Jasną Górę, poprzez swobodne wyrażanie swoich duchowych wartości, to jest najpiękniejszym darem, jaki mogliśmy otrzymać od Jana Pawła II (…)" – wskazał.

Podczas środowej konferencji prasowej o. Waligóra i śląska kurator oświaty Urszula Bauer podsumowali działania związane z 40. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę i projektem edukacyjnym "Nadzieja. Zwycięstwo", wspartego przez program ministerialny "Niepodległa". Jego celem było przypomnienie postaci św. Jana Pawła i jego wkładu budowę wolnej i niepodległej Polski.

CZYTAJ TAKŻE

"Wszyscy, którzy mamy związek z oświatą, którzy mamy za sobą pracę w szkole, doskonale wiemy, jak wielką rolę wychowawczą odgrywa nauka św. Jana Pawła II w procesie edukacyjnym i wychowawczym w szkołach" – mówiła Bauer. "Św. Jan Paweł II jest przecież patronem młodzieży, więc naturalne jest, że nauczyciele wykorzystują słowa Jana Pawła II, jego nauczanie w swoich działaniach wychowawczych" – dodała kurator.

W ramach projektu "Nadzieja. Zwycięstwo" odbywał się cykl spotkań i konkursów dla uczniów z ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego, a także przegląd teatralny, konkurs plastyczny i literacki dla młodzieży oraz zakończona niedawno akcja zbierania fotografii "Co nam zostało z tamtych dni". Dzięki przesłanym zdjęciom dokumentującym pielgrzymkę powstała wystawa, która będzie mogła być prezentowana w wielu miejscach, m.in. w szkołach.

W związku z 40. rocznicą pielgrzymki papieża na Jasnej Górze podejmowano wiele inicjatyw upamiętniających tamte wydarzenia. Np. w czerwcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych "Tu zawsze byliśmy wolni", które zakończyła msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Odbył się też wieczór poezji Karola Wojtyły i prezentacja książek dokumentujących jasnogórskie spotkania papieża. Od maja w sanktuarium odbywały się "Wieczory z Janem Pawłem II" – cykl spotkań, na których przypominano i rozważano słowa papieża z pierwszej pielgrzymki do Częstochowy.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL