Kultura i sztuka po 1989 roku

21.08.2019

Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty” - od piątku

Źródło: „Karpackie klimaty” Źródło: „Karpackie klimaty”

Projekcje filmowe, spektakle dla dzieci, występy zespołów, warsztaty, wykłady, festiwal wina połączony z degustacją złożą się na program Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”, który w piątek rozpocznie się w Krośnie.

„Karpackie Klimaty to muzyka i taniec ze wszystkich stron Karpat, zapach świeżo pieczonego chleba i smak wina, trzy intensywne dni i odpoczynek w jednym. Próżno szukać drugiego takiego miejsca i wydarzenia. Łączymy nowoczesność szybko rozwijającego się miasta i tradycje wielu pokoleń artystów i rzemieślników” – zachęcała do udziału Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Oficjalne otwarcie festiwalu przewidziano na piątkowy wieczór, ale już w czwartek w jego w ramach rozpocznie się V Karpacki Festiwal Filmowy (KFF), podczas którego odbędą się prezentacje filmów dokumentalnych, fabularnych, a także wystawy zdjęć, spotkania z twórcami, koncerty. Operatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Pod Karpatami.

„To pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat. Odwołuje się do bogactwa Karpat – gór, które wznosząc się na granicach między państwami, dzielą narody, ale są równocześnie miejscem ich spotkań, łącząc ludzi ponad granicami. W centrum uwagi antropologii pogranicza, do której odwołuje się nasz festiwal, pozostaje żyjący w Karpatach człowiek, z jego wyjątkowymi biografiami, ale i losami zwykłych ludzi zapisanych jedynie w pamięci”- informują organizatorzy.

Zapewniają, że wszystkie wydarzenia w ramach KFF stanowią mieszankę starannie dobranych pozycji.

„Wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności ma się przyczynić do zainteresowania i rozwoju wielokulturowego dziedzictwa pogranicza karpackiego, ale przede wszystkim ma się stać, głównie za sprawą filmu, miejscem inspiracji i doznań artystycznych” – przekonują organizatorzy KFF.

Oprócz projekcji filmowych w ramach KFF przewidziano otwarcie wystaw fotografii: „Podróże Tomasza Świątka”, „Łemkowyna-wczoraj i dziś”, „Świątynie wygnane” oraz koncert muzyczny i spotkania.

W programie Festiwalu „Karpackie Klimaty”, który potrwa do niedzieli, znajdą się jeszcze koncerty zespołów muzycznych, ludowych, folkowych z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy. Na najmłodszych czekać będą „Małe Klimaty”, a na nich: warsztaty, spektakle teatralne i opowieści o różnorodności naszego Pogranicza.

Na Festiwal Kultur Pogranicza złożą się jeszcze m.in. wykłady na temat mocy ziół, energetyki oraz wykład tylko dla osób pełnoletnich na temat frywolności i wulgarności w kulturze, Święto Chleba wraz z konkursem na ulubiony chleb krośnian, czy XV Bieg Uliczny.

Smakosze wina węgierskiego będą mieli okazję pokosztować tego trunku z Egeru, Tokaju i z Siedmiogrodu, czyli historycznej węgierskiej krainy w ramach festiwalu wina zorganizowanego po raz 17. przez Stowarzyszenie Portius.

W swoje progi zaprasza także Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie odbędą się warsztaty malowania na szkle dla dzieci, wernisaż wystawy „Szklany warzywniak” Anny Gawłowskiej i pokaz palnikarski, czyli ręcznego formowania szkła.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL