Inne

07.05.2019

Grafika Rembrandta na aukcji - we wtorek

„Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza” Rembrandta van Rijn „Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza” Rembrandta van Rijn

Praca „Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza” Rembrandta van Rijn – holenderskiego malarza, rysownika i grafika, uznawanego za jednego z największych artystów europejskich i światowych licytowana będzie na wtorkowej aukcji DESY Unicum.

„XVII-wieczne grafiki na aukcjach to rzadkość. Ta grafika posiada znak wodny tego czasu, co ją datuje na lata 1641-1647 – i świadczy o jej autentyczności autentyczności” – powiedział PAP Marek Wasilewicz, ekspert rynku sztuki. 

Szacowana wartość grafiki, wynosi od 13 tys. zł do 20 tys. zł. Zdaniem Wasilewicza na licytacji grafika powinna uzyskać górny poziom wyceny. „Jeśli się porówna tę cenę z wycenami na aukcjach zachodnich – to jest bardzo tanio” – dodał ekspert. 

Rembrandt często przedstawiał w swoich pracach sceny ze Starego Testamentu. „Sceny biblijne pokazywał w bardzo oryginalny sposób; akcentował bardzo mocno emocjonalną stronę wybranych przedstawień; potrafił wydobyć ich istotę, np. smutek, żal, zaskoczenie. Nadawał scenom biblijnym zwyczajny, codzienny charakter – i w ten sposób przybliżał Biblię ludziom” – zaznaczył Wasilewicz. 

Grafika, która będzie przedmiotem licytacji, przedstawia scenę, kiedy Archanioł Rafael opuszcza rodzinę Tobiasza. „Już sam wybór tej sceny z samego zakończenia księgi Tobiasza ze Starego Testamentu jest istotny” – podkreślił Wasilewicz. „Rodzina Tobiasza, której towarzyszył i pomagał Archanioł, nie wiedziała o jego boskim pochodzeniu. Chcąc mu się odwdzięczyć postanowiła zapłacić za jego pomoc, o czym świadczy widoczny na grafice kuferek. Archanioł zdradza wtedy swoją tożsamość. Mówi, że został posłany od Boga i znika” – opisał grafikę Wasilewicz. 

Dodał, że jest to bardzo charakterystyczna dla sposób przedstawiania scen biblijnych przez Rembrandta praca. „Artysta pokazuje w niej reakcje ludzi wobec Bożej ingerencji. Bohaterowie tej sceny są zadziwieni, poruszeni, zaskoczeni – na ich twarzach i w ich postawach maluje się cała gama uczuć” – wyjaśnił ekspert. 

Ciekawa jest również historia pochodzenia samej pracy. Właściciel grafiki zakupił ją na pchlim targu we Francji – jak informują organizatorzy aukcji. We wtorek licytowane będą również prace twórców współczesnych, m.in. Bruno Schulza, Stanisława Szukalskiego, Teodora Axentowicza, Mojżesza Kislinga, Zofii Stryjeńskiej, Jana Dobkowskiego i Romana Opałki.(PAP)

Anna Bernat

abe/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL