Polska po 1989 roku

08.11.2016

Grekokatolicy wspominają i modlą się za zmarłych

Grekokatolicy w przypadający we wtorek dzień św. Dymitra, męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, wspominają zmarłych i modlą się za nich; tego dnia odwiedzają także ich groby.

"Dzień św. Dymitra jest jednym z kilku w roku, kiedy wierni Kościoła greckokatolickiego o nich pamiętają" - powiedział PAP ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach.

Tego dnia po porannej mszy św. w cerkwiach z kartek przygotowanych przez bliskich odczytuje się imiona i nazwiska zmarłych. Potem na cmentarzach zostanie odprawiona panichida, czyli modlitwa za zmarłych.

Grekokatolicy wspominają zmarłych także w drugi dzień Wielkanocy, wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania. "Szczególnie doniosły charakter mają uroczystości odbywające się w Wielkanoc. Wspominanie zmarłych w okresie wielkanocnym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa" - zaznaczył ks. Żuraw.

Dziekan sanocki zwrócił uwagę, że od początku lat 90. poprzedniego stulecia wielu grekokatolików odwiedza groby swoich bliskich też we Wszystkich Świętych.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską ok. 306 r. w wieku dwudziestu kilku lat.

Według tradycji, odmówił wykonania cesarskiego rozkazu nakazującego wymordowanie chrześcijan żyjących w jego mieście. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. Podczas wypraw krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi.

Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. W latach 40. XX wieku został zdelegalizowany przez władze komunistyczne; reaktywowany na początku lat 90 XX w.

W 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska, obejmująca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska, obejmująca terytorium Polski po lewej stronie Wisły. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Eugeniusz Popowicz.

Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.(PAP)

kyc/ karo/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL