Religia

28.11.2017

Kard. Nycz: dekret o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego - wkrótce

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Fot. PAP/L. Zielaskowski Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Fot. PAP/L. Zielaskowski

Jesteśmy bardzo blisko ogłoszenia dekretu o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego; w tej sprawie możemy się nawet spodziewać jakiegoś prezentu na gwiazdkę - poinformował we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Zapytany przez dziennikarzy podczas wtorkowej konferencji prasowej, poświęconej wydanym właśnie zapiskom kard. Wyszyńskiego "Pro memoria", o prawdopodobną datę zakończenia procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia, metropolita warszawski zaznaczył, że nie jest w stanie podać dokładnej daty.

"Mogę powiedzieć tyle: proces beatyfikacyjny prymasa składa się - tak jak każdy proces - z dwóch części. Jedna część to opracowywanie +positio+ (zbiór dokumentów wykorzystywanych w procesie beatyfikacyjnym - PAP) i przygotowanie tzw. dekretu o heroiczności cnót, po pracy teologów, po pracy kardynałów. Pod tym względem jesteśmy bardzo blisko końca. Jestem przekonany, że w tej dziedzinie możemy się nawet spodziewać jakiegoś prezentu na gwiazdkę" - poinformował metropolita.

Dodał, że drugi etap procesu beatyfikacyjnego rozpocznie się w momencie, kiedy papież ogłosi dekret o heroiczności cnót. "Wtedy się dopiero zaczyna na serio opracowywanie cudu. I tu jest potrzebna modlitwa, czas, spokój - i to od nas zależy. Ja jeszcze dodaję do tego, że jeżeli Pan Bóg będzie chciał - a myślę, że chce - żeby kard. Wyszyński był błogosławionym, to będzie. A jeżeli ksiądz prymas Wyszyński będzie się w niebie też trochę starał, to będzie się wstawiał, żeby jakiś cud się wydarzył. I się wydarzy. Te dwie drogi się zejdą i wtedy jest dopiero beatyfikacja" - wyjaśnił kard. Nycz.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po zakończeniu wojny został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W marcu 1946 r. otrzymał nominację biskupa lubelskiego, a sakrę biskupią przyjął w maju tego samego roku na Jasnej Górze. Dwa lata później, w listopadzie 1948 r., Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.

25 września 1953 roku kard. Wyszyński został aresztowany. Trzy następne lata był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym ostatnim miejscu napisał tekst "Ślubów Jasnogórskich". W czasie uwięzienia zrodziła się także idea Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która miała przygotować Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski i była pierwszym ogólnopolskim programem moralno-religijnej odnowy narodu.

Kard. Wyszyński wrócił do Warszawy i swoich obowiązków w 1956 roku. W 1966 roku przewodniczył obchodom Milenium Chrztu Polski. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II i należał do inicjatorów orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, zawierającego słynne zdanie "udzielamy wybaczenia i prosimy o nie".

Prymas był powszechnie uważany za autorytet moralny.

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Pochowano go w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej. W 2001 r. - w stulecie urodzin - w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL