13.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Katedra bydgoska z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości

Katedra świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy jest nie tylko najstarszą świątynią, ale i najstarszą budowlą w mieście. Słynie z obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, zaliczanych do najpiękniejszych wizerunków polskich Madonn.

Świątynia stała się katedrą w 2005 r., gdy papież Jan Paweł II powołał diecezję bydgoską.

"Zachęcam uczestników Światowych Dni Młodzieży do odwiedzenia naszej katedry. Jest to najstarszy zabytek miasta, datowany na XV w. Katedra jest Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. To tu od XV w. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pięknej Miłości, który został ufundowany jako wotum wdzięczności za wygraną bitwę z Krzyżakami, prawdopodobnie przez wojewodę bydgoskiego" - powiedział PAP proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski.

Proboszcz podkreślił, że w 2016 r. obchodzona będzie 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości (znanego też jako obraz Matki Bożej z Różą) przez prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Dodał też, że powtórnej koronacji obrazu dokonał papież Jan Paweł II 7 czerwca 1999 r., gdy odwiedził Bydgoszczy podczas pielgrzymi do ojczyzny.

Czczony w katedrze obraz, który został namalowany na płótnie naklejonym na deskę, przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na złotym tle. W prawej dłoni Madonna trzyma pąsową różę, opierając stopy na sierpie księżyca. Okryta jest ciemnoniebieskim płaszczem, a dwaj aniołowie podtrzymują koronę nad jej głowią.

Ks. Kotowski zaznaczył, że w kościele znajdują się ołtarze z XVI i XVI w., a uwagę zwiedzających przykuwa nieprzeciętna kolorystyka świątyni.

Katedra świętych Marcina i Mikołaja usytuowana jest na Starym Mieście. W sąsiedztwie znajduje się Wyspa Młyńska, będącą urokliwym zakątkiem miasta, który otaczają wody Brdy i jej odnogi. Od południa i zachodu wyspę otacza ciąg głównie XIX-wiecznych kamienic, zwany Wenecją Bydgoską, a od północy roztacza się widok na Operę Novą, położoną na drugim brzegu Brdy. Wyspa jest miejscem spotkań mieszkańców miasta, organizacji imprez kulturalnych, a nawet obywała się tu Droga Krzyżowa.

Największą świątynią w Bydgoszczy jest kościół św. Wincentego a Paulo zbudowana na wzór rzymskiego Panteonu w latach 20 i 30. XX w., a do największych należy kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, wzniesiony w latach 70. XX w. (PAP)

rau/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL