Polska po 1989 roku

03.06.2019

Kilkuset samorządowców na nabożeństwie w ramach Święta Wolności i Solidarności

Z udziałem kilkuset samorządowców w gdańskiej bazylice Mariackiej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne towarzyszące Świętu Wolności i Solidarności. W modlitwach dziękowano za 30 lat polskiej wolności, oddano też cześć prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Poniedziałkowe nabożeństwo było elementem trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności, odbywającego się dla uczczenia rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

W nabożeństwie udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydenci wielu polskich miast, w tym Warszawy Rafał Trzaskowski, Krakowa Jacek Majchrowski, Poznania Jacek Jaśkowiak, Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Lublina Krzysztof Żuk, Wrocławia Jacek Sutryk i Szczecina Piotr Krzystek. Byli też przedstawiciele mniejszych samorządów miejskich i wiejskich. Pojawił się też m.in. prezes Związku Gmin Wiejskich RP Krzysztof Iwaniuk.

W świątyni obecna była także rodzina, w tym żona Magdalena i brat Piotr, zamordowanego w styczniu i pochowanego w bazylice Mariackiej, długoletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nabożeństwu przewodniczył proboszcz bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke. "30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, w częściowo wolnych wyborach dokonaliśmy zmiany kierunku, wybraliśmy wolność. Ten dar, to wyzwanie, ale także zadanie, które każdy z nas próbuje w sposób jak najpiękniejszy zrealizować" – powiedział do zebranych proboszcz.

"Przychodzimy dzisiaj do tej świątyni nazywanej koroną miasta Gdańska, świątyni wzniesionej z wiary gdańszczan, wnoszonej przez 159 lat, dedykowanej Bogu w Trójcy Świętej Jedynego i Najświętszej Maryi Pannie, aby wspólnie złożyć podziękowanie za to, że odzyskaliśmy wolność" – powiedział też ks. Bradtke.

Prałat przypomniał, że pomysł na zorganizowanie w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności "zrodził się w sercu, w głowie" Pawła Adamowicza, a elementem tej idei było "zaproszenie do Gdańska – do miasta wolności i solidarności, wszystkich samorządowców z całej naszej ojczyzny".

W nabożeństwie udział wzięli duchowni różnych wyznań i religii, w tym Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego, prawosławnego, zielonoświątkowego, greckokatolickiego i baptystów. Obecni byli także przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego. Każdy z nich zmówił modlitwę w czasie nabożeństwa.

Po zakończeniu modlitw wszyscy duchowni, a także samorządowcy przeszli do kaplicy, w której znajduje się nisza z urną z prochami długoletniego prezydenta Gdańska i w ciszy oddali mu hołd.

Gdańskie Święto Wolności i Solidarności rozpoczęło się 1 czerwca i potrwa do 11 czerwca. Składa się na nie setki wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, debat, prelekcji, spotkań, warsztatów itp.

Kulminacja obchodów nastąpi 4 czerwca. W południe na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji wolności i solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL