Epoka nowożytna

12.02.2016 aktualizacja 18.07.2016

Konserwacja starodruków biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego

„Herbarium” Elizabeth Blackwell. Źródło: Wikimedia Commons „Herbarium” Elizabeth Blackwell. Źródło: Wikimedia Commons

Osiem starodruków ze zbiorów specjalnych Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), najstarszej tego typu instytucji w Polsce, zostanie poddanych konserwacji. To zabytki piśmiennictwa polskiego i europejskiego, pochodzące z XVI i XVIII w.

Wśród starodruków, które przejdą zabiegi konserwatorskie, znalazły się m.in.: wydane w Bazylei w 1517 r. „Chiliades adagiorum” Erazma z Rotterdamu, „Herbarium” Elizabeth Blackwell, które ukazało się w 1765 r. w Norymberdze, a także krakowskie wydanie z 1562 r. „Chimaera sive de stancari funesta” Stanisława Orzechowskiego.

„Są to cenne zabytki piśmiennictwa polskiego i europejskiego” - podkreśliła dyrektor Biblioteki im. Zielińskich TNP dr Grażyna Szumlicka-Rychlik. Jak poinformowała, konserwacja starodruków rozpocznie się w marcu i potrwa do końca września. Projekt uzyskał dofinansowanie Urzędu Miasta Płocka w ramach samorządowego konkursu dla organizacji pozarządowych na 2016 r. w kwocie 20 tys. 880 zł, a środki własne TNP na ten cel wyniosą 5 tys. 220 zł.

„Program konserwacji obejmuje osiem woluminów. To jedne z najbardziej zniszczonych starych druków, które wymagają najszybszych działań i naprawy” - powiedziała PAP Szumlicka-Rychlik. Dodała, iż prace konserwatorskie obejmą m.in. dezynfekcję i czyszczenie kart na sucho, ich mycie, sklejenie przedarć oraz uzupełnienie ubytków i wzmocnienie, także opraw zabytkowych woluminów.

Szumlicka-Rychlik zaznaczyła, że zakres prac konserwatorskich starodruków posiadanych przez Bibliotekę im. Zielińskich TNP oraz ich digitalizacja uzależnione są od możliwości pozyskania środków finansowych na ten cel. „Potrzeby są duże, ale wszystko jest uzależnione od funduszy. Składamy wnioski o wsparcie do różnych instytucji” - dodała.

TNP powstało w 1820 r. To najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Jej założycielami byli rektor Szkoły Wojewódzkiej Płockiej Kajetan Morykoni, biskup płocki i senator Królestwa Polskiego Adam Prażmowski, a także ziemianin, weteran wojen napoleońskich pułkownik Stanisław Dembowski. Od 2004 r. instytucja, prowadzące badania regionalne, organizująca wykłady, odczyty i wystawy, jest organizacją pożytku publicznego.

Należąca do TNP Biblioteka im. Zielińskich jest jedną z siedmiu najstarszych w kraju. Wchodząc w skład 55 placówek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, posiada status biblioteki naukowej. Jej księgozbiór liczy ponad 403 680 jednostek. Do kolekcji specjalnej należy tam ok. 16 tys. zabytkowych woluminów, z czego w formie cyfrowej zapisano dotychczas 8 700 różnego rodzaju wydawnictw.

W zbiorze specjalnym Biblioteki im. Zielińskich TNP znajdują się m.in.: „Boska Komedia” Dantego Alighieri (1487 r.), „Kronika świata” Wernera Rolewincka (1492 r.) oraz pierwsze wydanie z 1543 r. „De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika z 1543 r. (PAP)

mb/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL