Religia

03.09.2019

Ks. B. Brzyś: przyjęliśmy wizję duszpasterską Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Przyjąć, szukać i budować to filary wizji naszego duszpasterstwa emigracyjnego we Francji – podkreśla rektor Polskiej Misji Katolickiej w tym kraju ks. Bogusław Brzyś w komunikacie przekazanym PAP we wtorek. Dokument z założeniami został zaprezentowany podczas rekolekcji księży w Lourdes.

"Zastanawiamy się, co Duch Święty chce powiedzieć polskim księżom we Francji. W tym roku rozpoczynamy od dokumentu opisującego wizję duszpasterską. Jest ona zbudowana na trzech filarach: przyjąć, szukać i budować. Będzie to także tematem spotkań w naszych wspólnotach i radach parafialnych” – mówi ks. Brzyś.

Podkreślił też, że wizja zakłada troskę o wszystkich, którzy przychodzą do polskich ośrodków duszpasterskich we Francji, tak, by "wzrastali w wierze oraz otrzymali pomoc w trudnościach życiowych”. „W naszych parafiach każdy powinien się czuć u siebie, bez względu na sytuację życiową, przekonania, światopogląd czy preferencje polityczne. (…) Dążymy do tego, by nasze duszpasterstwo było misyjne, tzn. skierowane na poszukiwanie i duchowe towarzyszenie tym, którzy są w drodze lub zagubili się w życiu na emigracji. Aby to osiągnąć, jesteśmy gotowi +podążać drogą nawrócenia duszpasterskiego i misyjnego, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie, w jakim są+ (Papież Franciszek, Evangelii Gaudium)” – czytamy w dokumencie.

Rektor PMK pytany o najważniejsze zadania, podkreślił, że należy do nich ewangelizacja. "We Francji nie zauważamy jakiejś nowej fali emigrantów z Polski, dlatego jednym z podstawowych wyzwań, jest nie tyle utrzymanie duszpasterstwa, ale nabycie umiejętności poszukiwania tych naszych rodaków, którzy nie mają żadnego związku z Kościołem i duszpasterstwem. Liczymy na metody, które czerpią z tego wszystkiego, co jest inspirowane ideami nowej ewangelizacji. Bardzo mocno wierzymy w adorację Najświętszego Sakramentu, w małe grupy, które umożliwiają utworzenie centrów formacji duchowej” – zaznaczył ks. Brzyś.

Jak poinformował ks. Brzyś, rekolekcje księży Polskiej Misji Katolickiej we Francji rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem w Domu PMK w Lourdes. Konferencje głosi ks. Wojciech Węgrzyniak, rekolekcjonista i biblista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W rekolekcjach uczestniczy około 60 księży, obecny jest m.in. przełożony prowincji francusko-hiszpańskiej chrystusowców ks. Zbigniew Wcisło. Poza konferencjami ks. Wawrzyniaka, kapłani będą sprawowali mszę św. w Grocie Objawień w Sanktuarium w Lourdes, wezmą także udział w procesji Różańcowej i Drodze Krzyżowej. Księża rozmawiają o wyzwaniach czekających ich we Francji w nowym roku duszpasterskim. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL