Polska po 1989 roku

12.03.2019

Księga jubileuszowa na stulecie Konferencji Episkopatu Polski

Sto lat temu Konferencja Episkopatu Polski rozpoczęła swoje nieformalne funkcjonowanie. Z tej okazji powstała księga jubileuszowa upamiętniająca jej początki i historię – poinformował we wtorek na konferencji prasowej rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Publikacja, oprócz tradycyjnego wydania, jest dostępna na stronie internetowej KEP. Zawiera m.in. opracowania dotyczące historii Konferencji Episkopatu Polski, wykaz 375 biskupów posługujących Kościołowi w Polsce przez minione 100 lat i archiwalne zdjęcia.

Słowo wstępne napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a wprowadzenie bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, pod którego redakcją wydano tę książkę.

Składa się z ona trzech części. Pierwsza poświęcona jest kształtowaniu się Konferencji Episkopatu Polski i jej statusowi prawnemu. Są tu informacje o pierwszych zebraniach plenarnych i o tym, jakie uprawnienia ma konferencja. Teksty zamieszczone w tej części przygotowali ks. prof. Stanisław Wilk z KUL i ks. prof. UKSW Marek Stępień.

Druga część książki prezentuje najbardziej charakterystyczne dla Konferencji Episkopatu Polski w ostatnim stuleciu postacie kardynałów, wśród nich dwóch kandydatów na ołtarze. Pierwszy z nich to kard. August Hlond, prymas Polski, o którym pisze ks. dr Bogusław Kozioł, wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego. Druga postać to kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan i mąż stanu. Pisze o nim dr Ewa Czaczkowska.

Książka w artykule śp. ks. prof. Jana Dyducha prezentuje również postać kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża i świętego, który w Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. W księdze opublikowano również tekst dr Mileny Kindziuk poświęcony kard. Józefowi Glempowi, który przez 23 lata przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski.

Publikację kończy alfabetyczny katalog biskupów Kościoła katolickiego w Polsce przygotowany przez red. Martę Dalgiewicz. Obejmuje on wykaz biskupów posługujących od 1918 r. do współczesności i zawiera: datę urodzenia, datę święceń kapłańskich, konsekracji biskupiej, miejsce posługiwania i zawołanie biskupie poszczególnych hierarchów.

Księga jubileuszowa jest wzbogacona archiwalnymi, historycznymi zdjęciami ze 100 lat istnienia Konferencji Episkopatu Polski. (PAP)

Autorzy: Stanisław Karnacewicz i Iwona Żurek

skz/ iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL