Religia

19.05.2019

Laureaci międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej

Chóry z Rosji i Ukrainy zdobyły dwie równorzędne pierwsze nagrody, w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych 38. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Impreza kończy się w niedzielę w Białymstoku.

Wyniki tego festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono przed koncertem galowym laureatów w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Impreza od kilkunastu lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miała w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie. W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które trwały od czwartku do soboty, wzięło udział 25 chórów i zespołów wokalnych z jedenastu krajów. Wszystkie koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych oraz chórów zawodowych. Jak podkreślają organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", ta ostatnia kategoria wyróżnia białostocką imprezę, bo jest ona jedyną, w której również chóry profesjonalne biorą udział w konkursie.

W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce jurorzy przyznali polskiemu chórowi - Archikatedry Warszawskiej w Warszawie. W grupie chórów amatorskich świeckich zwyciężyły ex aequo kolejne dwa polskie chóry, tym razem z Wrocławia: "Gaudium" Uniwersytetu Wrocławskiego oraz "Medici Cantantes" tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

Wśród chórów dziecięco-młodzieżowych pierwsze miejsce zdobył Sofijski Chór Chłopięcy z Bułgarii. W grupie chórów uczelni muzycznych najlepszym okazał się chór rosyjski - Akademickiej Uczelni Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy.

W uważanej za najbardziej prestiżową, kategorii chórów zawodowych, przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: Akademickiemu Chórowi "Młada" z Permu w Rosji oraz Akademickiemu Chórowi Kameralnemu Filharmonii z Czerniowców na Ukrainie.

Trzecią nagrodę w tej kategorii otrzymał najbardziej egzotyczny uczestnik tegorocznego festiwalu, chór "Harmonious" ze stolicy Ghany, Akry. Dostał on też specjalny dyplom za "wybitny wkład w propagowanie muzyki cerkiewnej w Afryce".

"Niezwykle znaczącą zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowej twórczości kompozytorów młodego pokolenia, co podkreśla istotę funkcjonowania Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej +Hajnówka+ w Białymstoku, jako płaszczyzny porozumienia pokoleń, kultur i narodów" - podkreślili jurorzy w protokole z wynikami.

Według wyliczeń organizującej festiwal Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji imprezy wzięło w niej udział ponad 850 chórów z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Afryki i Australii. Nie tylko zespoły świeckie, ale też reprezentujące wiele Kościołów: prawosławnych, katolików, grekokatolików, protestantów, staroobrzędowców oraz wyznawców islamu i judaizmu.

Województwo podlaskie jest uważane za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W pierwszej połowie miesiąca w Hajnówce odbyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL