Religia

20.05.2018

Laureaci międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Chóry z Mołdawii i Ukrainy zdobyły dwie równorzędne pierwsze nagrody w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych 37. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018", kończącego się w niedzielę w Białymstoku.

Wyniki tego festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono przed końcowym koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku.

Impreza od 15 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miała w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie. W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które trwały od czwartku do soboty, wzięło udział 30 chórów i zespołów wokalnych z 11 krajów.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych oraz chórów zawodowych. Jak podkreślają organizatorzy, ta ostatnia kategoria wyróżnia białostocką imprezę, bo jest jedyną, w której również chóry profesjonalne biorą udział w konkursie.

W ocenie jurorów, poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki, zwrócili uwagę na różnorodność uczestników, duże zainteresowanie publiczności koncertami i popularność muzyki cerkiewnej wśród chórów dziecięcych, młodzieżowych, akademickich i zawodowych. "Potwierdza to ważną rolę festiwalu, który jak co roku stał się płaszczyzną porozumienia pokoleń, kultur i narodów" - zaznaczyli w protokole z wynikami.

W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce jury przyznało arcybiskupiemu chórowi katedralnego soboru Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z Włodzimierza w Rosji. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymał koptyjski chór "St. Kyrel" z Londynu, za kultywowanie i propagowanie w Europie tradycji śpiewu tego Kościoła.

W grupie chórów amatorskich świeckich zwyciężył akademicki chór Municypalnego Autonomicznego Ośrodka Kultury z Wielkiego Nowogrodu w Rosji. Wśród chórów dziecięco-młodzieżowych pierwsze miejsce zdobyli ex aequo wykonawcy z Litwy i Ukrainy: chór "Azuoliukas" z Wilna i chór Municypalnej Akademickiej Kapeli Chóralnej im. Lwa Rewuckiego z Kijowa.

W grupie chórów uczelni muzycznych najlepszym okazał się ukraiński z Odesskiej Narodowej Akademii Muzyki im. Antoniny Nieżdanowej z Odessy.

W uważanej za najbardziej prestiżową kategorii chórów zawodowych pierwsze nagrody jurorzy przyznali w tym roku dwóm chórom: Państwowemu Chórowi Naddniestrzańskiemu z Tyraspola w Mołdawii oraz kameralnemu chórowi "Sofia" z Kijowa. Wyróżnienie specjalne otrzymał - za wybitną prezentację muzyki cerkiewnej Libanu - prawosławny chór "Theotokos" z Bejrutu.

Według wyliczeń organizującej festiwal Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji imprezy wzięło w niej udział około 850 chórów z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Afryki i Australii. Nie tylko zespoły świeckie, ale też reprezentujące wiele Kościołów: prawosławnych, katolików, grekokatolików, protestantów, staroobrzędowców oraz wyznawców islamu i judaizmu.

Województwo podlaskie jest uważane za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce odbyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL