Średniowiecze

22.09.2014 aktualizacja 18.07.2016

Marszałek świętokrzyski po spotkaniu z minister kultury: zabytki Wiślicy będą lepiej chronione

Gotycka bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy. Fot. PAP/J. Morek Gotycka bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy. Fot. PAP/J. Morek

Zabytki Wiślicy w ciągu najbliższych miesięcy mają szansę znaleźć się pod opieką Muzeum Narodowego w Kielcach - poinformował PAP w poniedziałek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, po spotkaniu z szefową resortu kultury Małgorzatą Omilanowską.

„Pani minister dała zielone światło do naszych starań o to, aby Muzeum Narodowe przejęło Muzeum Regionalne w Wiślicy" - powiedział PAP marszałek Jarubas zaraz po spotkaniu z minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatą Omilanowską.

Jak zapowiedział w rozmowie z PAP, to otwiera drogę do konkretnych decyzji ws. Wiślicy. Zapowiedział, że już w październiku pod obrady świętokrzyskiego sejmiku trafi projekt uchwały ws. współprowadzenia Muzeum Regionalnego w Wiślicy przez Urząd Marszałkowski. Zdaniem marszałka, samorząd wojewódzki powinien stać się głównym zarządzającym tej instytucji, którą obecnie prowadzi wyłącznie tamtejsza gmina.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Pod opieką tamtejszego Muzeum Regionalnego znajdują się obecnie średniowieczne podziemia pod bazyliką, Dom Długosza oraz pawilon archeologiczny, w którym można obejrzeć m.in. pozostałości romańskiego kościoła oraz misy chrzcielnej datowanej na IX wiek.

Jak wyjaśnił marszałek, przejęcie przez samorząd obowiązków zarządzania muzeum jest niezbędne do tego, by w kolejnym etapie stało się ono filią Muzeum Narodowego w Kielcach.

„W drugim etapie, którego czas trwania pani minister oceniła na trzy miesiące przeprowadzimy zmiany w statucie Muzeum Narodowego (MN) w Kielcach, tak aby umożliwić włączenie w jego struktury filii w Wiślicy." - powiedział Jarubas. Jego zdaniem w wyniku takiej procedury w ciągu pół roku powinien zakończyć się proces przejęcia nadzoru nad wiślickimi zabytkami przez MN.

„To przełoży się także na zwiększoną dotację podmiotową dla Muzeum Narodowego w Kielcach. Będą środki na funkcjonowanie w jego nowej filii" - dodał marszałek.

Drugim tematem omawianym podczas spotkania marszałka z szefową resortu kultury było znalezienie pieniędzy na ratowanie wiślickich zabytków takich jak: pawilon archeologiczny, podziemia bazyliki oraz Dom Długosza. „Pani minister powiedziała, że jest skłonna finansować niezbędne prace przy tych obiektach" - powiedział.

Spotkanie z minister kultury poprzedziły rozmowy władz samorządowych województwa świętokrzyskiego z władzami gminy Wiślica w sierpniu br. Jak podkreślał wówczas marszałek Jarubas, włączając tamtejsze zabytki pod opiekę MN można przeprowadzić najpilniejsze i kosztowne prace oraz lepiej promować to miejsce.

Wcześniej, pozytywnie o takim pomyśle wypowiedziała się m.in. Główna Komisja Konserwatorska, która dostrzegła konieczność pilnego zabezpieczenia wiślickich zabytków.

Pod opieką Muzeum Regionalnego w Wiślicy znajdują się obecnie średniowieczne podziemia pod bazyliką, Dom Długosza oraz pawilon archeologiczny, w którym można obejrzeć m.in. pozostałości romańskiego kościoła oraz misy chrzcielnej datowanej na IX wiek.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Odkryto tam ślady osadnictwa z drugiej połowy IX wieku. Prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XIII wieku, a straciła po powstaniu styczniowym. Jedną z najznamienitszych postaci związanych z miejscowością był Jan Długosz; zachował się piętnastowieczny Dom Długosza i dzwonnica ufundowana przez kronikarza.

Jednym z najcenniejszych zabytków Wiślicy jest gotycka bazylika mniejsza pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, z datowaną na XIII wiek płaskorzeźbą Madonny Łokietkowej. W podziemiach świątyni, którymi opiekuje się Muzeum Regionalne znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich z XII i XIII wieku oraz unikatowa trzynastowieczna tzw. płyta orantów.

Muzeum Narodowe w Kielcach jest prowadzone wspólnie przez samorząd wojewódzki oraz resort kultury. Obecnie oprócz siedziby w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich obejmuje także oddziały: Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Ekspozycję Muzealną przy ulicy Orlej w Kielcach oraz Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki).(PAP)

mjk/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL