II wojna światowa

18.08.2019

Mazurscy luteranie odzyskali zaginiony podczas wojny kielich z kościoła w Dźwierzutach

Kielich komunijny z XIX wieku z kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach. Fot. PAP/DPA Kielich komunijny z XIX wieku z kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach. Fot. PAP/DPA

Zaginiony podczas II wojny światowej srebrny kielich komunijny z XIX wieku wrócił do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach na Mazurach. Uroczyste przekazanie odnalezionego na aukcji w Niemczech zabytkowego naczynia liturgicznego zaplanowano na niedzielę.

Jak powiedział PAP ks. Witold Twardzik - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu, której filiałem jest kościół w Dźwierzutach - naczynia liturgiczne z tej świątyni zaginęły w trakcie działań wojennych. Od tego czasu ich losy były nieznane.

Dopiero w maju tego roku proboszcz, poszukując w internecie informacji o dziejach dźwierzuckiego kościoła, natrafił na zdjęcie kielicha komunijnego w katalogu jednego z domów aukcyjnych w niemieckiej Kolonii. Kielich został dwa dni wcześniej sprzedany na aukcji.

Pierwszy kościół w Dźwierzutach powstał ok. 1385 r. i został odbudowany po pożarze pod koniec XVII w. Wśród zachowanego zabytkowego wyposażenia znajduje się m.in. ołtarz z 1599 r. W maju tego roku obecny proboszcz ks. Twardzik - wspólnie z innym miłośnikiem historii - przeniósł do wnętrza kościoła XIV-wieczną chrzcielnicę, która przez wiele wieków była ukryta w zaroślach i częściowo zakopana w pobliżu świątyni.

O tym, że naczynie liturgiczne pochodziło z kościoła Dźwierzutach świadczy inskrypcja wygrawerowana na tzw. stopce. Wynika z niej, że kielich został w 1897 roku podarowany tamtejszej parafii przez rodzinę Gottlieby Liba z Sąpłat.

CZYTAJ TAKŻE

Ostatecznie kielich został odkupiony przez Krajowy Kościół Ewangelicki w Nadrenii, którego przedstawicielom udało się dotrzeć za pośrednictwem domu aukcyjnego do nowych właścicieli. "Nabywcy kielicha, rodzina katolicka, na własną prośbę pozostaną anonimowi. Wyznali, iż trudno byłoby im posiadać kielich, mając świadomość, że do dziś istnieje parafia w Dźwierzutach, do której on należał" - wyjaśnił ks. Twardzik.

Przed powrotem do Dźwierzut zabytkowy kielich został odrestaurowany w tej samej firmie, która go wykonała ze srebra ponad sto lat temu, a obecnie funkcjonuje w Remscheid na zachodzie Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE

Uroczystość przekazania kielicha komunijnego odbędzie się w niedzielę o godz. 18 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach. Przekaże go biskup krajowy Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii ks. Manfred Rekowski, który urodził się niedaleko Dźwierzut, w asyście biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzego Samca. Uroczystości towarzyszyć będzie wspólna ekumeniczna modlitwa o pokój. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać koncertu odbywającego się w ramach XXII międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Pierwszy kościół w Dźwierzutach powstał ok. 1385 r. i został odbudowany po pożarze pod koniec XVII w. Wśród zachowanego zabytkowego wyposażenia znajduje się m.in. ołtarz z 1599 r. W maju tego roku obecny proboszcz ks. Twardzik - wspólnie z innym miłośnikiem historii - przeniósł do wnętrza kościoła XIV-wieczną chrzcielnicę, która przez wiele wieków była ukryta w zaroślach i częściowo zakopana w pobliżu świątyni.

Pastor Twardzik, który od ponad 20 lat jest proboszczem i administratorem pasymskiej parafii luterańskiej, jest znany z zaangażowania w ochronę zabytków. W ubiegłym roku kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany" ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków w kategorii specjalnej - "właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem".(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL