Kultura i sztuka po 1989 roku

14.05.2019

MKiDN: dodatkowe 17 mln zł na ochronę zabytków

Wśród beneficjentów powiększonego budżetu Programu Ministra Ochrona Zabytków znalazły się m.in. parafia greckokatolicka pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku oraz Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Budżet programu Ochrona Zabytków zwiększono o 17 mln zł.

"Dzięki staraniom wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego budżet Programu Ministra Ochrona Zabytków został zwiększony o dodatkowe 17 mln zł" - poinformowała we wtorek PAP dyrektor centrum informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa.

Jak wyjaśniła w przesłanym komunikacie, "pozyskane dodatkowe środki finansowe pozwoliły w ramach odwołań zarezerwować aż 155 dotacji na zadania konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków na terenie całego kraju".

W ramach odwołań do I naboru Programu Ochrona Zabytków 2019, dofinansowanie otrzymały, m.in. parafia greckokatolicka pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku (550 tys. zł na zadanie pod nazwą Gdańsk - stabilizacja murów i sklepień piętnastowiecznej konkatedry grekokatolicka pw. św. Bartłomieja; parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Kaliszu (400 tys. zł na zadanie pod nazwą Kalisz - konserwacja elewacji południowej i północnej naw bocznych trzynastowiecznej katedry św. Mikołaja) oraz Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie (250 tys. zł na zadanie pod nazwą Ciechanów - konserwacja murów w obrębie Domu Dużego wraz z wnętrzem piwnicy gotyckiej i przedbramia w czternastowiecznym Zamku Książąt Mazowieckich.

Pełna lista projektów dofinansowanych w I naborze Programu Ochrona Zabytków dostępna jest na stronie: www.kultura.gov.pl.

Jak poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego, "w I naborze Programu Ochrony Zabytków przyznano 533 dotacje na łączną kwotę 124 820 297 zł". (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL