Europa i świat po 1989 roku

23.11.2018

Renowacja Cmentarza na Rossie wśród tematów spotkania ministrów kultury Polski i Litwy

Cmentarz na Rossie. Fot. PAP/J. Ochoński Cmentarz na Rossie. Fot. PAP/J. Ochoński

Renowacja Cmentarza na Rossie była jednym z tematów poruszanych podczas spotkania ministra kultury Piotra Glińskiego z minister kultury Litwy Lianą Ruokyte-Jonsson - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej.

MKiDN podało, że "renowacja Cmentarza na Rossie, upamiętnienie powstańców styczniowych i wspólne stanowisko wobec zmian w rozdysponowaniu unijnych środków na kulturę oraz remont kaplicy ostrobramskiej" to tematy poruszane na spotkaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z goszczącą w Warszawie minister kultury Litwy Lianą Ruokyte-Jonsson.

"Szef polskiego resortu kultury podziękował litewskiej minister za zaangażowanie w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślał liczbę wspólnych inicjatyw związanych z rocznicą" - napisano w komunikacie MKiDN.

Jak podano "minister kultury Litwy zadeklarowała pełną gotowość do współpracy z polskimi konserwatorami, ekspertami i wykonawcami w zakresie renowacji Cmentarza na Rossie. Na tej jednej z najważniejszych polskich nekropolii trwają prace konserwatorskie, w ramach których przewidziano renowację kaplic i przeszło 300 najbardziej znaczących grobów".

W komunikacie czytamy, że Liana Ruokyte-Jonsson zapowiedziała, że "upamiętnienia powstańców styczniowych, których szczątki zostały odnalezione na wileńskiej Górze Giedymina, będą zawierały napisy w języku litewskim, polskim, białoruskim i angielskim". Jak dodano "uroczysty pochówek powstańców z udziałem najwyższych władz państwowych planowany jest w okresie letnim 2019 r.".

Zaznaczono, że "ministrowie kultury Polski i Litwy zgodzili się również co do tego, że oba kraje wspólnie będą występowały na forum Unii Europejskiej o zmiany w kwestii finansowania kultury w przyszłej perspektywie budżetowej UE".

"Proponowane obecnie rozwiązania mogą znacząco utrudnić realizację projektów na szczeblu krajowym, jak i transgranicznym" - wyjaśniono. Podano, że "minister Ruokyte-Jonsson zadeklarowała wsparcie polskiego stanowiska w tej sprawie".

W komunikacie podano również, że "prof. Piotr Gliński wrócił do podnoszonego już w dwustronnych relacjach tematu powołania wspólnej komisji ds. opieki konserwatorskiej nad Kaplicą i wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie". Podano, że wyraził on "zaniepokojenie planami zainstalowania w Kaplicy ogrzewania podłogowego, które zagraża drewnianym elementom, w tym cudownej ikonie, tak ważnemu dla Polaków symbolu".

"W skład komisji powinni wejść polscy i litewscy konserwatorzy zabytków różnych specjalności, których zadaniem byłoby określenie rzeczywistego stanu technicznego budowli i jej wyposażenia oraz stanu zachowania cudownego obrazu" - czytamy.

Zdaniem minister Ruokyte-Jonsson "kwestia remontu Kaplicy leży w kompetencjach litewskiego Kościoła". "Strony zgodziły się, że być może najbardziej właściwym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie przekazanie informacji stronie kościelnej i dialog pomiędzy Episkopatem Polski i Litwy" - podsumowano.

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL