Polska po 1989 roku

12.03.2019

Na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski m.in. o 100-leciu KEP i odnowieniu relacji dyplomatycznych z Watykanem

Stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i powstania Konferencji Episkopatu Polski. a także podsumowanie ŚDM – to główne tematy 382. Zebrania Plenarnego KEP – powiedział dziennikarzom we wtorek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki bierze udział w 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.

W rozmowie z dziennikarzami poinformował, że ze względu na wizytę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina jednym z najważniejszych tematów rozpoczynających się obrad będzie setna rocznica odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

"Sama nuncjatura apostolska (w Polsce – PAP) ma znacznie dłuższą historię niż 100 lat. Pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w Polsce odbyła się w 1519 r. (...) Trzeba więc podkreślać unormowanie stosunków i relacji między Polską a Watykanem" – przypomniał.

Odnosząc się do jubileuszu setnej rocznicy powstania Konferencji Episkopatu Polski, abp Gądecki przypomniał, że w historii Kościoła katolickiego w Polsce synody biskupów były ciągle obecne. "To były te momenty, kiedy wszyscy biskupi zbierali się i decydowali w sprawach całego Kościoła" – zastrzegł.

Dodał, że trzecim punktem obrad będzie podsumowanie przez bpa Marka Solarczyka Światowych Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 r. odbyły się w Panamie.

W czasie konferencji prasowej rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że na zebraniu po raz kolejny księża biskupi podejmą temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym.

"Z jednej strony chodzi o pewną zmianę mentalności wszystkich, żeby dawać pierwszeństwo ofiarom" – zastrzegł. Jak dodał, równie ważna jest kwestia wysłuchania pokrzywdzonych. "Arcybiskup Gądecki rozpoczął spotkania z osobami pokrzywdzonymi i będą one kontynuowane. Podczas obrad podzieli się wnioskami z tych spotkań" – poinformował.

Dodał, że biskupi wysłuchają też relacji wiceprzewodniczącego KEP abpa Marka Jędraszewskiego ze spotkania przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, które odbyło w lutym w Watykanie.

Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że biskupi będą dyskutować o konkretnych działaniach mających chronić dzieci i młodzież przed molestowaniem. (PAP)

Autorzy: Iwona Żurek, Stanisław Karnacewicz

iżu/ skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL