Lata 1957-1967

26.08.2019 aktualizacja 27.08.2019

Najnowszy VII tom „Pro memoria” kard. Wyszyńskiego już w sprzedaży

Kard. Stefan Wyszyński, 1978 r. Fot. PAP/DPA/H. Wieseler Kard. Stefan Wyszyński, 1978 r. Fot. PAP/DPA/H. Wieseler

Najnowszy, VII tom „Pro memoria” z zapiskami kard. Stefana Wyszyńskiego, dotyczącymi roku 1960 jest już w sprzedaży. Wydanie kolejnego tomu było możliwe dzięki współpracy aż sześciu podmiotów, w tym Archidiecezji Warszawskiej.

Jak informuje biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, tom VII, który właśnie wszedł na rynek wydawniczy, zawiera prywatne zapiski Prymasa Tysiąclecia z zaledwie jednego roku – 1960. Był to jednak niezwykły rok, stąd materiału źródłowego było tak wiele, że wypełnił całą książkę.

"Rok 1960 w życiu Kościoła katolickiego w Polsce stał przede wszystkim pod znakiem dalszego realizowania programu Wielkiej Nowenny, ułożonej przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, oraz wzrastającej antykościelnej ofensywy władz Polski +ludowej+. Właśnie w czasie tych dwunastu miesięcy doszło do brzemiennych w skutki wydarzeń w Nowej Hucie, związanych z obroną krzyża przez wiernych (27 kwietnia), tzw. wydarzeń zielonogórskich, czyli obrony domu katolickiego w Zielonej Górze przed likwidacją (30 maja), oraz rozwinięcia przez władze komunistyczne akcji zmierzającej do skompromitowania (i odwołania ze stanowiska) ordynariusza kieleckiego bp. Czesława Kaczmarka" – wymienia dr Rafał Łatka z IPN, redaktor prowadzący wydanie tomu.

Łatka dodaje, że był to też rok, kiedy atmosfera wzajemnych relacji między państwem PRL a Kościołem coraz bardziej się pogarszała. Świadczy o tym choćby spotkanie kard. Wyszyńskiego z Władysławem Gomułką ze stycznia 1960 r., szczegółowo zrelacjonowane przez prymasa na kartach „Pro memoria” z 1960 roku. "Mimo iż w jego trakcie prymas podkreślał: +Mieliśmy wiele odwagi, aby pierwsi szukać wyjścia z nowej sytuacji: katolicyzm i komunizm+, to po spotkaniu kard. Wyszyński doszedł do wniosku, że o porozumienie z władzami w kwestii praw i wolności Kościoła będzie niezwykle trudno" – pisze dr Łatka we wstępie.

Promocja wydanego teraz tomu "Pro memoria” odbędzie się jesienią, wspólnie z prezentacją kolejnego – ósmego, nad którym prace dobiegają końca. Już teraz tom ten można kupić w księgarniach IPN w całej Polsce oraz w sklepie IPN online.

Zapiski "Pro memoria” kard. Stefana Wyszyńskiego obejmują okres 1948-1981. Zainaugurowana w 2017 roku seria wydawnicza jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisek – opatrzonego aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy. Wydanie osobistych zapisków Prymasa Tysiąclecia jest wspólnym przedsięwzięciem sześciu podmiotów: Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, dla którego jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach centralnego projektu badawczego "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL