Kultura i sztuka po 1989 roku

16.01.2020

Ołtarze boczne kościoła w Głębowicach poddano konserwacji

Fot. ks.  Szymon Tracz Fot. ks. Szymon Tracz

Konserwatorzy zakończyli pierwszy etap prac restauracyjnych dwóch neobarokowych ołtarzy bocznych kościoła parafii NMP z Góry Karmel w Głębowicach. „Obie nastawy powstały w XIX w. Ufundowała je miejscowa rodzina Duninów, kolatorzy kościoła” - informuje dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Szymon Tracz.

Ks. Tracz podkreślił, że w zwieńczeniu ołtarza w kaplicy południowej znalazł się rzadko pojawiający się w sztuce polskiej wizerunek św. Tytusa, współpracownika św. Pawła Apostoła, w charakterystycznym stroju, nawiązującym do biskupiego stroju Kościoła Wschodniego. „Święty był patronem Tytusa Dunina, kolatora kościoła w Głębowicach” – dodał.

Ołtarz zaskoczył konserwatorów. „Spod warstwy beżowej odsłonięto kolor czarny, naśladujący struktury wykonane z czarnego marmuru dębnickiego, bardzo popularnego w dobie baroku” – wyjaśnił. W tym ołtarzu umieszczony jest również namalowany ok. połowy XIX w. obraz Ukrzyżowania, który charakteryzuje się wyraźnymi wpływami malarstwa monachijskiego. Do drugiego ołtarza, w kaplicy północnej, powrócił natomiast czczony w parafii wizerunek Pana Jezusa Bielańskiego.

W głębowickiej świątyni od kilku lat trwają prace konserwatorskie i restauracyjne. Objęły one już m.in. manierystyczny ołtarz główny z XVII w. i strop nawy, gdzie odkryto zamalowaną w latach 70. XX w. polichromię Adama Giebułtowskiego, ucznia Jana Matejki. Wymieniono też dach.

„Proboszcza ks. Krzysztofa Błachuta wspierają w tych działaniach członkowie rady parafialnej. Prace są możliwe dzięki ofiarności parafian, dotacjom ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz małopolskiego konserwatora zabytków” – podała diecezja.

Parafia pod pierwotnym wezwaniem św. Marii Magdaleny w Głębowicach, położonych nieopodal Oświęcimia, po raz pierwszy została wzmiankowana w spisie świętopietrza z lat 1325-1327. Kościół został wzniesiony w 1518 r. W okresie reformacji został zajęty przez kalwinów. Kościół katolicki odzyskał go w 1659 r. 

Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w XVIII i XIX w. była przebudowywana. Powstały dwie kaplice boczne - św. Tytusa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W międzywojniu dobudowana został kruchta i prezbiterium. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL