Auschwitz

30.07.2019

Organizatorzy: uroczystość ku czci św. Maksymiliana – wyłącznie religijna

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego, które odbędą się 14 sierpnia w byłym niemieckim obozie Auschwitz, będą miały charakter wyłącznie religijny – poinformowali we wtorek w komunikacie duchowni organizujący uroczystości.

„Wszyscy uczestnicy tej uroczystości powinni respektować jej modlitewno-martyrologiczny charakter, a także uszanować powagę samego miejsca. Wobec powyższego nie zabieramy ze sobą jakichkolwiek transparentów, ani flag na drzewcach ze względów bezpieczeństwa” - podkreślili proboszczowie parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu ks. Mariusz Kiszczak oraz Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, franciszkanin o. Piotr Cuber.

Duchowni wskazali, że uroczystość ma charakter wyłącznie religijny, a jej celem jest uczczenie św. Maksymiliana Kolbego w 78. rocznicę jego śmierci. „Przez jego wstawiennictwo będziemy zanosić modlitwy za wszystkie ofiary obozu Auschwitz-Birkenau” – dodali.

Uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć św. Maksymiliana w niemieckim obozie Auschwitz rozpoczną poranne nabożeństwa w kościołach w Harmężach i Oświęcimiu. Po ich zakończeniu z obu świątyń wyjdą pielgrzymki modlitewna do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie przez blokiem 11, odprawiona zostanie msza św. Przewodniczyli jej będą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

W Oświęcimiu, 14 i 15 sierpnia, odbędą się równolegle Dni dla Życia Polonii i Polaków w Oświęcimiu, które dziennikarz Witold Gadowski organizuje wspólnie z Towarzystwem Salezjańskim Inspektorii Krakowskiej. Kulminacją ma być Marsz dla Życia, w którym jego uczestnicy 15 sierpnia z biało-czerwonymi flagami przejdą do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, by oddać cześć ofiarom. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy osób. Jego uczestnicy mają wziąć także udział w uroczystościach kościelnych, 14 sierpnia.

Polski franciszkanin o. Maksymilian Maria Kolbe został deportowany do Auschwitz 28 maja 1941 r. Dwa miesiące później Niemcy w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów wyznaczyli na śmierć głodową grupę Polaków. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek. O. Kolbe dobrowolnie zgłosił się za niego. Zakonnik zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym. Franciszkanin został kanonizowany w 1982 r. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL