Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2018 aktualizacja 24.01.2018

P. Gliński: Muzeum Polskie w Rapperswilu musi zostać

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/G. Michałowski Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/G. Michałowski

Muzeum Polskie w Rapperswilu musi zostać; jest częścią europejskiego dziedzictwa i chronionym przez prawo zabytkiem - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Polska i Szwajcaria wspólnie poszukują rozwiązania dla muzeum, któremu grozi likwidacja - dodał.

Gliński od niedzieli przebywa z wizytą w Szwajcarii. W tym czasie wziął udział m.in. w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy, które zakończyło się w poniedziałek w Davos przyjęciem deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do dbałości o dziedzictwo kulturowe i większego nacisku na jakość współczesnego budownictwa i architektury.

"Muzeum jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego i chronionym przez prawo zabytkiem. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby przestać istnieć. Wiemy, że nasi szwajcarscy partnerzy zdają sobie też z tego sprawę" – powiedział Gliński po spotkaniu z dyrektor Muzeum Anną Buchmann.

Podczas konferencji ministrów kultury doszło do spotkania wicepremiera Glińskiego z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej i jednocześnie ministrem kultury Alainem Bersetem. Rozmawiano głównie o muzeum w Rapperswilu. Politycy zgodzili się, że muzeum stanowi część dziedzictwa narodowego obu krajów.

"Nasze stanowisko w tej sprawie jest bardzo jasne. Zarówno Polska jak i Szwajcaria zobowiązane są do ochrony zabytków, a Muzeum Polskie jest zabytkiem i co do tego nie ma wątpliwości" – powiedział Gliński. Zapowiedział przy tym, że Polska nie oczekuje żadnego wsparcia finansowego dla Muzeum i sama jest w stanie współfinansować jego modernizację.

Obie strony zgodziły się na kontynuację rozmów między szwajcarskim ministerstwem kultury i ambasadą RP w Bernie, których celem będzie pomoc w rozwiązaniu trwającego od 2012 r. konfliktu.

Założone w 1870 r. przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona. Od 2008 r. gmina próbuje usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku. W ubiegłym roku burmistrz Rapperswil zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 r. remoncie Muzeum nie wróci na Zamek.

Do ambasady RP w Bernie docierają informacje, że w miejscu Muzeum powstać miałoby centrum rozrywki.

Temat muzeum poruszany był w ubiegłym roku w czasie wizyt w Szwajcarii marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz polsko-szwajcarskich konsultacji z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego. Muzeum odwiedził również w listopadzie 2016 r. prezydent Andrzej Duda. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL