Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2019

P. Gliński: naszej „Damy z gronostajem” nie możemy wypożyczać za granicę

To jest obowiązek polskiego ministra, żeby postawić sprawę jasno: naszej „Damy z gronostajem” nie możemy wypożyczać za granicę - powiedział w piątek na antenie RMF FM wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier pytany w piątek, czy naprawdę napisał list do dyrektora Muzeum Luwru w sprawie wypożyczenia Polsce "Mony Lisy" Leonarda da Vinci w zamian za wypożyczenie stronie francuskiej "Damy z gronostajem", odpowiedział: "opowieść była publicznie przedstawiana".

"Pan dyrektor Luwru dwukrotnie zwracał się do Muzeum Narodowego w Krakowie o wypożyczenie +Damy z gronostajem+. Dwukrotnie dostał kulturalną, grzeczną odpowiedź, mniej więcej taką samą, jaką on masowo na cały świat wysyła od 1974 r.; bo +Mona Lisa+ nie jest wypożyczana od 1974 r." - wyjaśnił minister kultury. "Oba obrazy są mniej więcej tej samej klasy" - ocenił.

Prof. Gliński zaznaczył, że powiedział to "anegdotycznie" i nie widzi powodów, by robić z tego sensację.

"To jest obowiązek polskiego ministra, żeby postawić sprawę jasno, my naszej +Damy z gronostajem+ no nie możemy wypożyczać na świat" - podkreślił.

"Jedynym warunkiem, ewentualnie, do rozpatrzenia byłoby coś takiego, co można by sobie wyobrazić, że robimy dwie wystawy obu tych obrazów - we Francji i w Polsce. I to by było na pewno dla polskiej kultury bardzo korzystne i dla kultury światowej bardzo korzystne" - powiedział wicepremier.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL