Religia

10.11.2019

P. Gliński: w życiu polskich wspólnot parafialnych zaklęte jest dobro

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przemawia podczas mszy świętej w Kościele pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach. Fot. PAP/Ł. Gągulski Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przemawia podczas mszy świętej w Kościele pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach. Fot. PAP/Ł. Gągulski

W życiu polskich wspólnot parafialnych zaklęte jest dobro; każda władza państwowa jest odpowiedzialna za to piękno i dobro – mówił minister kultury Piotr Gliński w niedzielę w Krzeszowicach (Małopolskie).

Wizyta wicepremiera Glińskiego w Małopolsce rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele św. Marcina z Tours w Krzeszowicach, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszedł gruntowny remont.

Minister, który zabrał głos w świątyni, podkreślił, iż "jest rzeczą oczywistą, że państwo polskie wspiera swoje dziedzictwo narodowe". "Dziękuję równocześnie, że są w Polsce odpowiedzialne społeczności lokalne, społeczności parafialne, które tym dziedzictwem na co dzień się opiekują" - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE

Gliński przypomniał, że zabytki sakralne stanowią ok. 90 proc. polskiego dziedzictwa narodowego. "Dlatego wspieramy i będziemy dalej wspierać wysiłki we wspólnej opiece nad polskim dziedzictwem narodowym" - zadeklarował wicepremier. Dodał, że Kościół św. Marcina to unikatowy zabytek na skalę Polski.

"Chcę także powiedzieć, że ważne jest wsparcie nie tylko dla zabytków, dla kultury materialnej, ważne jest też wsparcie - i ono jest także realizowane - dla kultury duchowej, dla wszystkich polskich wspólnot, które organizują się wokół wartości" - powiedział Gliński. "I ja też traktuję swą misję w ten sposób" - dodał.

Zadeklarował wsparcie dla wszystkich wspólnot, które "myślą o wartościach". Szef resortu kultury ocenił, że w życiu polskich wspólnot parafialnych "zaklęte jest dobro", a "każda władza państwowa jest odpowiedzialna za to piękno i dobro".

Przy wejściu do kościoła wmurowano kamień węgielny. Mszę św., poprzedzającą wydarzenie, odprawił metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.(PAP)

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL