Kościół katolicki w PRL

04.12.2019

Papież o błogosławionym księdzu Popiełuszce: oddał życie z miłości do Chrystusa i do ludzi

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej powiedział Polakom, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, zamordowany w 1984 roku „oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności”.

Na audiencji na placu Świętego Piotra obecni byli polscy organizatorzy i uczestnicy konferencji poświęconej księdzu Popiełuszce, która odbyła się we wtorek na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. Otwarta została tam też wystawa o polskim błogosławionym. Do Rzymu przyjechali z tej okazji członkowie rodziny kapelana Solidarności.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji generalnej papież powiedział: "Pozdrawiam szczególnie organizatorów i uczestników konferencji poświęconej księdzu Popiełuszce, jaka miała miejsce na Uniwersytecie Urbaniana, na rozpoczęcie wystawy jemu poświęconej".

"Dziękuję wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego kapłana i męczennika, który, barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne, oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności" - dodał.

Franciszek przypomniał, że w niedzielę w Polsce przypada XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. "Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim Polakom, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości" - podkreślił papież. (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL