Średniowiecze

18.04.2019 aktualizacja 19.04.2019

Polski Komitet Narodowy ICOMOS oferuje pomoc przy odbudowie katedry Notre-Dame

Katedra Notre Dame. Fot. PAP/EPA Katedra Notre Dame. Fot. PAP/EPA

W obliczu tragedii, jaka dotknęła Francję, Polski Komitet Narodowy ICOMOS zadeklarował stronie francuskiej ekspercką pomoc przy pracach związanych z odbudową i rekonstrukcją katedry Notre- Dame w Paryżu - poinformowało MKiDN.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS wystosował list do swoich francuskich odpowiedników. "Jesteśmy zszokowani i zasmuceni dramatem, który dotknął również nas. Posiadając szczególną wrażliwość na tragiczne wydarzenia prowadzące do destrukcji dziedzictwa oraz doświadczenie w próbach ich zaradzeniu, jesteśmy gotowi do utworzenia ekipy ekspertów – szczególnie w takich specjalnościach jak konserwacja kamienia, drewna, witraży, systemów konstrukcyjnych" - napisano w liście.

"Bylibyśmy dumni i zaszczyceni, gdybyście zechcieli przyjąć naszą współpracę" - dodano.

W liście przypomniano, że rok temu, 8 maja, w Warszawie zorganizowana została konferencja UNESCO – ICOMOS, w wyniku której powstał dokument "Rekomendacja warszawska na temat odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury". "Co potwierdza nasze zaangażowanie we wszystkie ww. kwestie" - wskazali sygnatariusze listu.

"Tym bardziej, że w 1966 roku w katedrze Notre Dame święciliśmy tysiąclecie Chrztu Polski, a plac przed katedrą nosi imię Jana Pawła II" - zwrócono uwagę.

Pod listem podpisali się prezes Polskiego Komitetu ICOMOS Jadwiga Łukaszewicz oraz członek honorowy ICOMOS Krzysztof Pawłowski.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Z informacji służb ratowniczych wynika, że podczas akcji gaszenia płomieni rannych zostało dwóch policjantów oraz jeden strażak.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL