Średniowiecze

19.11.2019

Powstała wirtualna kolekcja średniowiecznych zabytków

Źródło: www.cyfrowewm.pl Źródło: www.cyfrowewm.pl

Ponad 120 średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów na Warmii i Mazurach zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie przez elbląskie centrum „Światowid”. Wirtualna kolekcja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformowała PAP we wtorek Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w elbląskim Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", w wirtualnej kolekcji znalazło się 128 obiektów z czasów średniowiecza.

Są to głównie eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Cyfrowe zabytki zostały podzielone na cztery kategorie: sacrum, profanum, władza i militaria. Zdaniem Bugowskiej, jest to zbiór bardzo różnorodny i ciekawy. Za warte polecenia uznała ona m.in. głowicę XIV-wiecznej buławy gwiaździstej, typariusz podróżny z Fromborka czy patynki, czyli drewniane średniowieczne pantofle z Elbląga.

Zeskanowano również cztery charakterystyczne dla regionu tzw. baby pruskie, tj. kamienne posągi wykonane prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu przez plemiona pruskie zamieszkujące tereny między Niemnem i Wisłą. Przypuszcza się, że przedstawiały one pogańskich bogów, poległych wojowników lub założycieli rodów.

W wirtualnej galerii umieszczono też trójwymiarowe wizerunki dwóch XIV-wiecznych budowli o charakterze obronnym i sakralnym - Baszty Bocianiej, która jest pozostałością średniowiecznych umocnień Dobrego Miasta oraz gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance koło Pasłęka.

Zabytkowe obiekty z Warmii i Mazur są dostępne na stronie internetowej cyfrowewm.pl. Każdy z nich prezentowany jest za pomocą m.in. zdjęć, modelu lub animacji 3D oraz opisów zawierających historię danego przedmiotu i miejsce jego odnalezienia. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą skorzystać z audiodeskrypcji.

Projekt "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" zrealizowano za ok 190 tys. zł, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu woj. warmińsko-mazurskiego.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL