Religia

07.03.2018

Prawosławne Radio Orthodoxia zwiększyło zasięg nadawania

Do kilkudziesięciu kilometrów od Białegostoku zwiększył się zasięg Radia Orthodoxia - pierwszej w kraju rozgłośni radiowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Za zgodą KRRiT, Orthodoxia korzysta teraz z nadajnika o dużo większej mocy, niż dotąd.

Koncesję na działalność Radia Orthodoxia ma prawosławna diecezja białostocko-gdańska. Radio ma profil religijno-społeczny i status nadawcy społecznego, czyli nie nadaje reklam.

Swoją siedzibę ma na plebanii przy parafii św. Ducha w Białymstoku. Program emituje na częstotliwości 102,7 MHz od grudnia 2001 roku; obecnie przez 5 godzin dziennie, w tym informacje i relacje z ważnych wydarzeń Kościoła prawosławnego nie tylko z samej stolicy województwa podlaskiego, ale z całego regionu.

Dotąd Radio Orthodoxia słyszalne było w Białymstoku i jego okolicach. Teraz dysponuje nadajnikiem o mocy dziesięć razy większej od dotychczasowej; wraz z konieczną modernizacją techniczną (m.in. wymianą instalacji elektrycznej) inwestycja kosztowała ok. 100 tys. zł.

Jak powiedział PAP w środę dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Kiczko, po zwiększeniu mocy nadawania, Orthodoxia jest obecnie słyszalna np. w Bielsku Podlaskim czy w Narwi, jej sygnał nie dociera jednak do Hajnówki.

To południowo-wschodnia część województwa, gdzie są duże skupiska prawosławnych. W dalekosiężnych planach jest instalacja tam dodatkowego nadajnika, by sygnał dotarł również do mieszkańców samej Hajnówki i jej okolic. Utrudnieniem jest bliskość granicy z Białorusią; chodzi o to, by sygnał radiowy nie zakłócał białoruskich nadawców za tą granicą.

Ksiądz Kiczko przyznał, że słuchalność radia na częstotliwości 102,7 FM nie jest badany. Łatwiej można zbadać słuchalność Radia Orthodoxia przez internet; okazuje się, że ma ono swoich słuchaczy internetowych nie tylko w regionie, ale też np. w Warszawie, a za granicą - w USA i Belgii.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL