Religia

28.04.2019

Premier złożył życzenia wielkanocne wiernym Kościołów wschodnich

Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia wielkanocne wszystkim wyznawcom Kościołów wschodnich. „Niech to będzie dla Was czas spędzony z najbliższymi, w rodzinnej atmosferze. Chrystos Woskres!” - napisał na Twitterze w niedzielę szef rady ministrów.

"Wszystkim Grekokatolikom, wyznawcom Prawosławia i członkom innych Kościołów wschodnich życzę radosnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Niech to będzie dla Was czas spędzony z najbliższymi, w rodzinnej atmosferze. Chrystos Woskres!" - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W tym roku prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc 28 kwietnia, tydzień po katolikach. Święto w tym samym terminie przypada w obu obrządkach raz na jakiś czas. Tak było np. dwa lata temu. Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania w Kościele zachodnim i wschodnim. Przeważnie prawosławni świętują Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach i protestantach.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL